Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Šta sada čitate?

Šta sada čitate? 3 years 6 months ago #3743

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332

Epska fantastika po uzoru na Gospodara Prstenova i njegove derivate. Pisac je i sam priznao da mu je Tolkien inspiracija i zaista je mnogo sličnosti sa njegovim djelima, kako po pitanju svijeta, glavne radnje i likova. Radnja je za Zemlji hiljadu godina u budućnosti, nakon Rata rasa koji su ljudi izgubili svijet je podijeljen na kraljevstva ljudi, vilenjaka, patuljaka, te gnoma i trolova. Kada Vorlok, zli druid za koga se mislilo da je umro prije nekoliko stoljeća, povede invaziju na slobodne zemlje jedina nada za živi svijet je da se mala družina dokopa legendarnog mača od Šanare. Odlična knjiga, preporučujem svim ljubiteljima žanra.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD, Bijeli-Plašt, Elfudin

Šta sada čitate? 3 years 6 months ago #3744

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 446
  • Thank you received: 406
Hmm, u zadnje vrijeme sve više želim povratiti interes u klasičnu epsku fantastiku. Ah, kako dječački, ali u do nedavno sam tjerao mahom stvari iz ili o devetnaestom vijeku, a sad i sâm pišem nešto o pušketanju, sabljanju i uzaludnim jurišima na neprijateljske rovove, tako da bi mi dobro došlo nešto o mačevima, kopljima i uzaludnim jurišima na neprijateljski zid od štitova.... Pa, razumijemo se.... :silly:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Asko, Serious NERD

Šta sada čitate? 3 years 5 months ago #3752

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member

Veliki sam fan fantastike i čitam sve što mi odatle padne pod ruku ali nešto ovako maštovito još nisam čitao, zaista sam vrh žanra. Serijal Hronike Ambera se sastoji od 10 knjiga, trenutno sam pročitao pola od toga.

Amber i Haos su jedini pravi svjetovi a sve ostalo su samo njihove sjenke (alternativne dimenzije) kojima oni koji imaju kraljevske krvi mogu manipulirati (putovati kroz vrijeme i prostor). Kralj Ambera je nestao a prinčevi (i princeze) ne biraju sredstva da se domognu prijestola... Radnja počinje na sjenci Zemlji u (umo)bolnici gdje se naš karizmatični glavni junak budi sa amnezijom...

P.S. Bijeli-Plašte ovo moraš pročitat............................ako već nisi
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: Serious NERD, Bijeli-Plašt, Elfudin

Šta sada čitate? 3 years 5 months ago #3754

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 617
  • Thank you received: 300
Trenutno citam; Tales of the Bounty Hunters (Star Wars), u epub formatu, moram priznati da mi se plaho dopao roman, sastoji se od nekoliko relativno kracih prica o bounty hunterima koje je Darth Vader unajmio da pronadju Millennium Falcon i uhvate posadu, najvise se mi se dopalo sto ima dosta objasnjenja iza scene sta se desavalo cega nema u filmu, posto u petoj epizod samo se Boba Fett vise puta pojavljuje ostali samo u jednoj sceni na mostu Vaderovog zvjezdanog super-razaraca, kad im onaj admiral Piett kaze da su sljam i Bossk mu opsuje na trandoshanskom. :lol: B)
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.
The following user(s) said Thank You: Asko, Serious NERD, Bijeli-Plašt

Šta sada čitate? 3 years 5 months ago #3755

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 446
  • Thank you received: 406
@Asko

Svakako ću dodati na listu za kupovanje, kad ću tačno uspjeti i prelistati koju stranu... :S Slobodno vrijeme mi počinje oko 18h i traje do malo iza ponoći, u to moram ugurati neku vrstu fizičke vježbe, malo rada na svojim knjižicama, izvesti psa, cjepnut' koje drvence.... :whistle:

Ne znam šta se tačno desilo, i kada, ali najednom nemam puno slobodnog vremena. :silly:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.

Šta sada čitate? 2 years 1 week ago #3952

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
Aldous Huxley - Vrli novi svijet

Već dugo vremena imam volju da pročitam ovo, kako kažu, remek djelo utopijsko/distopijske tematike. Odmah na početku da se požalim na predgovor, znači pisac je prvo malo popljuvo svoje djelo, pri tome obrazložio šta bi popravio kada bi se mogao vratiti u prošlost i ponovo ga napisati i kao šlag na tortu je spojlao radnju, uključujući sam kraj knjige. Doduše ovo nije knjiga koja se čita zbog samog toka radnje, ali ipak predgovor ostavite za kraj.

Što se tiče Huxleyeve vizije utopijskog društva, mislim da je ovo što je on napisao jedini način za organizaciju svjetskog društva tako da svi ljudi budu sretni i zadovoljni. Ali kao i sve utopije i ova se plaća skupom cijenom (gubitak individualnosti, ljubavi, umjetnosti, vjere...). Autor je dao dosta zanimljivih ideja i pretpostavki koje potiču na razmišljanje i to je najveća vrijednost knjige. Uz 1984 i Fahrenheit 451 ovo je najbolja knjiga ove tematike.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD

Šta sada čitate? 2 years 1 week ago #3953

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 216
  • Thank you received: 206
Trenutno čitam Discworld serijal, počeo sam sa Color of Magic i sad sam na The Light Fantastic. Te dvije knjige su dio Discworld serijala koji se fokusira na Rincewind-a, propalog čarobnjaka koji zna samo jedan spell a i njega ne smije izgovoriti jer ne zna šta će se dogoditi ako to uradi... A radnja se inače odvija na disk svijetu, kao što samo ime kaže, koji je na leđima slonova koji su pak na leđima kornjače. Vjerujem da vam je ovo poznato ali da spomenem. Uglavnom zanimljiv serijal ali mislim da ću završiti s krajem Rincewind-ove priče pa preći na nešto drugo, jer ako nastavim ovim tempom da sve pročitam trebalo bi mi jedno 20 godina... :silly:
The following user(s) said Thank You: Asko

Šta sada čitate? 2 years 1 week ago #3955

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
Gledao sam nekoliko puta mini seriju Color of Magic i odlična je, ne sumnjam da su knjige još bolje.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD

Šta sada čitate? 1 year 2 months ago #4036

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member

Već dugo želim da pročitam ovaj serijal a tek mi je sada došao u ruke. Prva knjiga dosta kratka (150-ak str) ali bogata radnjom. Inače nekarakteristično teče radnja, znači jedno poglavlje (20-30 str) obradi jedan događaj (krizu) sa određenim likovima a već naredno se prebaci više desetina (ili stotina) godina nakon toga sa nekim novim likovima ali i to bude dovoljno da se stvori određena dubina svijeta i likova i čitalac osjeti povezanost. A sama radnja je prava SF-ovska i to doslovno kosmičkih razmjera i jedva čekam da vidim kako će se dalje odvijat.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD, Elfudin

Šta sada čitate? 1 year 2 months ago #4039

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 216
  • Thank you received: 206
I ja bih volio pročitati Zadužbinu, samo sam smetnuo s uma da to postoji. Inače mi je Asimov vrlo drag pisac. Hvala Asko za podsjećanje :D
Možda mi to bude slijedeća knjiga nakon što pročitam Dirk Gently's Holistic Detective Agency i njen nastavak. Kad sam već spomenuo, ovu knjigu sam počeo čitati nakon što me je istoimena serija oduševila. Obje knjige je napisao Douglas Adams, pa ako volite njegov način pisanja i smisao za humor i ova knjiga će vam se svidjeti. Prizemljenija je od Vodiča, ali i dalje opisuje veoma neobičan slijed događaja. Iskrena preporuka.
The following user(s) said Thank You: Asko
Time to create page: 0.333 seconds