Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Šta sada čitate?

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2071

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Obzirom da među registriranim korisnicima imamo i pisaca a da ne spominjem čitaoce, pa čudim se da već nije otvorena ovakva tema. Pa evo da i to ispravimo :).

Robin Cook - Otmica

Robin Cook je inače liječnik po zanimanju (uho, grlo, nos :cheer:) pa i ne čudi što su mu specijalnost medicinski trileri (jedan sam od njih - Napadaj već čitao i onako osrednje je kvalitete), i zato ne znam na kakvim je medikamentima bio kada je pisao Otmicu, SF djelo rađeno po uzoru na Julesa Vernea i njegovo Putovanje u središte zemlje.

Otmica se bavi utopijskom civilizacijom smještenoj u području onoga što mi zovemo Mohorovičićev diskontinuitet (još uvijek neistraženo područje između dna okeana i Zemljinog plašta). Sama utopijska/distopijska tematika je zanimljiva sama po sebi i uvijek su me privlačile te stvari a Cook je to iznenađujuće dobro odradio, maksimalno korišteći svoju kreativnu slobodu i vješto kombinujući neobjašnjene fenomene i legende (Moho diskontinuitet, Atlantida, NLO, golfska struja...) u zaokružen SF roman koji uspijeva čitaoca prevariti uvjeriti da je to sve tako. Pored neupitnog zabavnog karaktera Otmica, kao i svi vrsni SF-ovi, provlači i neke provokativne teme za razmišljanje poput pitanja o životu i smrti, genetskom inženjeringu, eutanaziji pa čak i sexualnoj orjentaciji. Šteta što ovaj roman nikad nije doživio filmsku adaptaciju :whistle:.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2074

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Nesto i nemam nazalost vremena da citam cesto ko prije, zadnja knjiga koju sam procitao bila je Noc Prorocanstva od Paul Auster-a. Na neki nacim bi se moglo reci da je roman ustvari knjiga u knjizi jer glavni lik je pisac koji se oporavlja od bolesti i pocinje se cudno ponasat nakon sto za pisanje pocne koristit teku kupljenu kod kineskog trgovca. Sve u svemu jedna od boljih knjiga koje sam ikad procitao sve do pred kraj knjige nije jasno o cemu se tacno radi. Stil pisanja je tako zarazno interesantan i vuce citaoca tako da sam je procitao u jednom dahu.

In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.
The following user(s) said Thank You: Asko

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2082

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Jučeras sam dovršio Šolahov Tihi Don, tako da se sada oporavljam od cijelog iskustva. Nakon toga slijedi nešto francusko -- Jadnici ili Grof Monte Kristo, a uz put nešto od Moorcocka na tabletu (u manjim dozama, ne podnosim čitanje sa ekrana).
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2083

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Trenutno čitam Shadow Over Innsmouth, po preporuci kolege Bijelog Plašta, prije toga sam čitao neke od Avantura Sherlocka Holmesa, i nastavit ću kad završim sa ovim :)

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2086

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Ja trenutno citam knjigu od Robert Harrisa - Enigma
Ima veze sa ww2 spravicom :lol:

Šta sada čitate? 4 years 5 months ago #2089

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
Fujitsu wrote:
Ja trenutno citam knjigu od Robert Harrisa - Enigma
Ima veze sa ww2 spravicom :lol:

Citao sam je ove godine, ili mozda prosle pravo zanimljivo stivo, da ne spoilam, odlicna knjiga plaho plaha.
The following user(s) said Thank You: Fujitsu

Šta sada čitate? 4 years 3 months ago #2429

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member

Horror roman kojeg se ne bi postidio ni sam Stiven King. Baš poput Kingovih djela i ovdje je fokus na likovima, svijetu, te atmosferi, dok se (jeziva) priča nešto sporije odmotaje. Inače, priča je o skupini dječaka koji se, jednog ljeta 1960.-te, suočavaju sa iskonskim zlom. Pravi gušt je bio ovo čitat i vjerovatno ću se odmah bacit i na nastavak - Ukleta zima.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."

Šta sada čitate? 4 years 3 months ago #2434

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
Asko wrote:

Horror roman kojeg se ne bi postidio ni sam Stiven King. Baš poput Kingovih djela i ovdje je fokus na likovima, svijetu, te atmosferi, dok se (jeziva) priča nešto sporije odmotaje. Inače, priča je o skupini dječaka koji se, jednog ljeta 1960.-te, suočavaju sa iskonskim zlom. Pravi gušt je bio ovo čitat i vjerovatno ću se odmah bacit i na nastavak - Ukleta zima.

Ova mu je medju boljim, ako nadjes ima u bibliotekama njegova saga Endimion i Hyperion, malo je rec remek djelo naucne fantastike, posebno je zanimljivo kako je prikazan odnos religije i tehnologije. Ako nisi citao procitaj neces se pokajat, garantujem B)

Šta sada čitate? 4 years 3 months ago #2435

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
Skino sam sebi nekih e-knjiga, Star Wars romana, kontam pocet sa; Darth Bane - The Path of Destrucion, od Drew Karpyshyn.
Prva u triologiji ()Darth Bane trilogy o Darth Bane-u koji je uveo vladavinu dvoje, koja je trajala preko 1000 godina :woohoo: i za kojeg kazu da je bio Sith'ari, savrseni Sith jer je unistio Sithove da ih preporodio i oslobodio dekadencije i slabosti. B)

Šta sada čitate? 4 years 3 months ago #2437

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
Elfudin wrote:
Ova mu je medju boljim, ako nadjes ima u bibliotekama njegova saga Endimion i Hyperion, malo je rec remek djelo naucne fantastike, posebno je zanimljivo kako je prikazan odnos religije i tehnologije. Ako nisi citao procitaj neces se pokajat, garantujem B)
Vjerujem ti, djeluje baš po mom ukusu. Vidjet ću hoćel bit u našoj lokalnoj biblioteci. Inače sam imao volju pročitati Točak vremena serijal i Lovecraftova djela na Plaštovu preporuku al jbg ništa nisam pronašao kod nas a ne čita mi se elektronski jer nije to to.
Time to create page: 0.366 seconds