Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Dina: romani, igre i filmovi

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 4 weeks ago #1089

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
...Arakis... Dina... pustoš Carstva i najvrednija planeta u Poznatom svemiru....

Ima li štovalaca ovog, sada pomalo zaboravljenog, bisera iz (pravog) zlatnog doba naučne fantastike i kod nas na forumu? Vjerujem da smo svi odigrali barem partiju Dune 2000, onog C&C klona (ili konverzije, kako ko gleda)? Ili skoro pa zaboravljenog Emperor: Battle for Dune-a? Oni koji me poznaju (a ti su rijetki) znat će da ne podnosim RTS-ove, ali sama činjenica da sam igrao ove igre, reći će koliki sam štovalac ovog univerzuma.

Dakako, tu imamo i pokretne slike o kojima treba reći par riječi, pa spomenimo i same romane. Prvi roman je bio knjiga koja me je, pročitavši je, natjerala da uzmem poslovično pero i hartiju i počnem piskarati u samozabludi. To je prije svega veoma.... maštovita knjiga, što prašta činjenicu da ona spada u tako zvani veoma "meki" dio SF (onaj s veoma malo naglaska na nauku iza fikcije). Ipak, i pored toga, Dina je bliža SF-u nego recimo Star Wars univerzum, koji je, u principu, bliži čistoj fantastici nego bilo čemu drugome.

Povod temi je ovo čudo, što je dokumentarac koji preporučujem da pogledate već nakon što pročitate ovaj (ne, odmah ga pogledajte!) posljednji redak. Mada, iskreno, film je priča o režiseru, koliko i o filmu koji je kanio snimiti.

Početak je pravi čas da se najpomnije povede računa o tome da sve bude u ravnoteži i pravilno sređeno....
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 4 weeks ago #1090

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Frank Herbertova Dina je nesumnjivo jedan od najboljih sci fi romana koje sam ikada citao, moracu potrazit knjigu u biblioteci jer mi se fakat cita ponovo (jer pdf ili epbu mi bas ne leze). Sjecam se da je i davne 2001 bila i pc 3D avantura pod imenom Frank Herbert's Dune mada sam samo igrao demo verziju.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 4 weeks ago #1096

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
Moja preporuka je da nastaviš i do Chapterhouse-a. Avaj, nisam siguran kako su ga preveli na naš (Kapitol Dine?), ali ja ga tako pamtim. Inače, svi (Frank) Herbertovi svesci su dobri. Postaje stvarno "šareno" što se tiče kvalitete tek poslije njegove smrti.

Što se tiče vizuelnih adaptacija, Lynchova verzija mi je nekako manjkava. Vjerujem da nisu shvatili tačno šta je Dina, tačnije neke njene detalje. Pretvaranje Bene Gesiretske vještine "govora" u nekakvu spravu sasvim poništava urođene sposobnosti Pola Atreida i cijelog "Kvizac Hederat" (kak' sve već tačno piše) aspekta njegovog lika, kao i ubitačnost fedajkina u onome što slijedi.

Jodorowskyjeva verzija bi zaista bila kao doza LSD-a, da ju je uspio snimiti. Ipak, najvjernija ekranizacija je trodijelna SciFi Channel adaptacija. Veoma je vjerna knjizi, mada ne do te mjere da zasmeta svom mediju. Sve počinje malo više in medias res nego u romanu, ali pošto se radnja mora brže razvijati na malom i velikom ekranu nego na stranicama, ovo je sasvim prihvatljivo. I uloge su mnogo bolje dodijeljene. Pol u Lynchovoj Dini je nekako... nikakav. Ipak, u ovoj je nekako nesimpatičan, no takav mi je bio u knjizi.

Ian McNeice kao Baron Harkonnen je pun pogodak, a William Hurt me nikada manje nije vrijeđao svojom izvedbom "mramorne ploče". Ipak, naročite pohvale idu za gospođu Saskiju Reeves, koja se odlično drži kao Ledi Džesika.

Efekti su malo... jeftini, a garderoba... malo upadna. No, s SciFi Channel budžetom se i ne može očekivati najbolje. Ako je i jedna knjiga saslužila HD HBO-oliku adaptaciju, onda je to prvi roman u serijalu!

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 3 weeks ago #1098

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Nažalost, moram priznati da Dune nisam čitao niti sam upoznat sa univerzumom. Jedino znam za Iron Maidenovu pjesmu, koja je fantastična kao i sve ostale njihove:

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 3 weeks ago #1099

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
@Džadž dred

Ukoliko si ljubitelj nucne fantastike Dina ce ti se garant dopast.
dunenovels.com
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 3 weeks ago #1100

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
Ah, To tame a land.... Odlična pjesma, skoro prog u nekim dijelovima.

Mada nikada ne bih mogao preporučiti televiziju preko knjige, ako nemaš vremena, moj suče, možeš pogledati i ovu miniseriju kojoj sam stavio link u prijašnjem postu. Starija je malo, primijeti se, ali ako znaš gdje je naći, zabavit ćeš se, a ona je, kako rekoh, dosta vjerna romanul Ni prvo ni drugo ti neće odmoći, u svakom slučaju.

Postoji i nastavak, po sljedećem romanu. No, nekako nisam baš toliko oduševljen ovom adaptacijom. Sastoji se od dva dijela, mada bi trebao biti i treći, pošto je druga knjiga skoro iste dužine kao i prva, a skraćenje se osjeti u seriji. Postoje i neke likovne škljoce, kako bih ja to nazvao. No, valja i to pogledati.

Edit:

Eh, valja napomenuti, da i pored moje blage kritike, docniji romani se primjetno "šire". Do Kapitola, kada se jedan dio mitologije univerzuma pokaže kao, avaj, sasvim stvarna i hladna prijetnja, cio serijal poprima izvjestan.... eshatološki osjećaj. Sve, doduše, počinje s Djecom Dine, drugim romanom, pa i Bogocarom Dine. Ima tu dosta za čitanje, ali, kako rekoh -- pisanje je, uglavnom, na nivou.

Dina: romani, igre i filmovi 5 years 3 weeks ago #1107

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Serija će biti dobra, nakon prolaska kroz Star Trek seriju po seriju (minus Enterprise), trebam nečim izbit neraspoloženje zbog toga što nema 8. sezone DS9.

Dina: romani, igre i filmovi 4 years 11 months ago #1428

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Ja mislim da sam pročitao prvu knjigu, a nisam siguran jer sam došao do dijela gdje su Paul i njegova majka u šatoru, tu se prevod iz Polarisove kolekcije završava, ali zgleda mi kao da ima još dosta priče koja pripada prvom romanu. Sviđa mi se svemir koji je Herbert napravio, a posebno bih volio da vidim tačan razlog zašto su Pustinjaci toliko jaki, pa ću nastaviti ako se dočepam engleske verzije.

@Džadž dred zbog te pjesme sam i počeo čitati roman :)
Time to create page: 0.075 seconds