Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: TOR

TOR 4 years 6 months ago #2135

• White hat
  • White hat's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 70
  • Thank you received: 36
Dobar dan svima.Zanima me ovaj anonimni browser tor jeli on protuzakonit čuo sam da u nekim zemljama jest zanima me jeli kod nas.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

TOR 4 years 6 months ago #2137

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Dobra tema, i mene zanima ova problematika. Znam da ovo što mi možemo pretraživati sa standardnim web browserima čini samo 1% ukupnog interneta a ostatku (tzv "duboki web") se može pristupiti putem Tor-a i sl. Iako u tih 99% web-a kojem ne mogu pristupit sigurno nema ništa za mene ali sam ipak malo kuriozan oko toga (ko zna možda se tu mogu naći tajni spisi o vanzemaljicima :cheer:).
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: Elfudin

TOR 4 years 6 months ago #2138

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
White hat wrote:
Dobar dan svima.Zanima me ovaj anonimni browser tor jeli on protuzakonit čuo sam da u nekim zemljama jest zanima me jeli kod nas.

Nije ilegalan osim ako te ne uhvate preko exit nodova da gleduckas Deep Weeb :evil: :whistle: Samo malo zaobic Grams i fazone tipa nekadsnjeg Puta Svile i sve udure, naravski i odredjene tipove dokumentaraca za odrasle, one bizarne i ogavne :sick:
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

TOR 4 years 6 months ago #2141

• White hat
  • White hat's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 70
  • Thank you received: 36
Elfudine oprosti što te prozivam ali te nisam najbolje razumijo :huh:

TOR 4 years 6 months ago #2142

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
White hat wrote:
Elfudine oprosti što te prozivam ali te nisam najbolje razumijo :huh:

Mislim posto vecinom se TOR koristi za pristup Deep Web-u nije ilegalno sve dok ne posjecujes legalne sajtove, to sam htjeo da kazem, ne zamjeri sta. TOR je ilegalan cini mi se u Kini i recimo Saudijskoj Arabiji kod nas mislim da ne postoji nega regulativa na tu temu.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.
The following user(s) said Thank You: White hat

TOR 4 years 6 months ago #2143

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Ma što se tiče nas, kod nas je sve legalno :lol:. A, koliko sam skontao, ni CIA te ne može pratiti kada si na Tor-u tako da se ne moraš brinuti ni o tome.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: White hat

TOR 4 years 6 months ago #2144

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
TOR je odličan ali spor, a i mogu te uhvatiti ako se prijaviš na neki servis npr Facebook ili Info.ba forum sa svojim podacima.

Using the TBB to sign into websites that contain your real ID is counterproductive, and may trip the site's fraud protection. Make sure to check for HTTPS before signing in to a website through Tor. Signing into HTTP websites can result in your ID being captured by a Tor exit node.
Warning for mobile devices & Tor: Websites using HTML5 <video> tags will leak <video>-related DNS queries and data transfer outside of Tor.

Možeš uvijek dići svoj VPN pa tako bar izbjeći ove domaće špijune na javnim mjestima :D
Koliko znam nije regulisana zabrana nekim Zakonom...
Time to create page: 0.153 seconds