Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me
  • Stranica:
  • 1
  • 2

TOPIC: Opće o programiranju

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2105

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Evo malo da pokrenem diskusiju, ima li ovdje aktivnih programera, pored Harisa na forumu. Ili možda neko ima želju da se počne baviti time pa da raspravljamo i na tu temu. Nešto gledam ove poslove što se nude na konkursima i dosta ih je vezano za IT, programiranje uglavnom 90%.
Ima dosta tutorijala i škola što se toga tiče, ali šta je to za naše područje zanimljivo? Vidim da su večinom prisutni PHP, JAVA i C# razvojni alati.
The administrator has disabled public write access.

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2107

• White hat
  • White hat's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 70
  • Thank you received: 36
Evo da odma kažem da sa znanjem programski jezika nisam baš ni ja nesto stabilan ali imam jaku volju da naučim bar Python i c++ ali sto se tice webjezika poznajem HTML :dry:
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2108

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Ja sam nesto pocinjao vezano za to(Phyton,C++) ali za sad nisam daleko dogurao.Posto ucenje programiranja zahtjeva manje-vise zrtvovanje svega ostalog i skoro iminentne zdravstvene probleme zbog dano-nocnog buljenja u ekran nisam bas ni siguran da je vrijedno truda,a u ranim dvadesetim nisam ni siguran imam li uopste i vremena nazalost posto je ovo ocito nesto sto se uci godinama.
Definitivno bi bilo bi dobro da razmijenimo iskustva i znanje,ako nas ima :lol: .

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2109

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Python je pravo popularan programski jezik ali koliko je interesantan ovdje u BiH? Ja sam dugo se igrao sa PHP i općenito web developmentom (bilo je tu i po koja C#-MSSQL aplikacija, malo 16bit assemblera -> samo malo ). Sada malo više skrećem svoju pažnju na Javu kao backend i JS frameworke itd za frontend. Mislim da ne treba dano-nocno buljiti u ekran da bi se naučilo programirati, dovoljna je volja i tvrodglavost kad dođe zid koji treba probiti :p.
Ali najbitnije je pored ljubavi to i unovčiti :D
Negdje sam pročitao podatak da se u narednom periodu očekuje veća potražnja programerskih pozicija (što po posao.ba izgleda tačno).

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2110

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Koliko je popularan ne znam,mada ne mogu reci da me to previse interesuje jer bi se vjerovatno bavio ovim samostalno,a i svakako cu ako savladam phyton,zbog tromosti i ogranicenosti istog,poceti uciti C++ detaljnije.Nakon sto shvatis osnove,mislim da se nije toliko tesko prebaciti na drugi jezik tu je uglavnom samo ucenje sintakse.

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2111

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Ja kontam da pocem uci iza nove mozda, samo se treba nakanit i uskladit sa drugim obavezama da ne radim imalo bi se vise vremena. Ovako bas bi morao sve detaljno isplanirat. Malo sam bio ucio html i css, ali bi mi za trenutni posao tj. za napredovanje vise trebalo .NET. i C#
Koliko treba vremena od prilike da se to savlada ima li neko predstavu? Posto radim tech support nemam dodira sa kodiranjem skoro nikako.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2112

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Ja trenutno studiram elektrotehniku u Sarajevu, informatički smjer, pa imam nekog dodira sa programiranjem. Dosad sam učio C, C++, C#, Oracle SQL i nešto malo u asembleru, i ima još dosta stvari koje trebam savladati. U BiH su, koliko znam, najpopularniji Java i C#, ali nije loše znati i C++. Ja bih preporučio da se krene od C++ pa kad se to podosta savlada, onda preći na C#, a sa C# je relativno lako preći na Javu. Da se savladaju osnovne stvari u bilo kojem jeziku ne treba više od nekoliko sedmica, ali da se usavrši treba podosta aktivnog rada. Preporučujem da se počne u C++ jer je malo teži, ali kad se to savlada onda je lakše preći na ostale. Možete pokušati sa ovim a ima po internetu dosta besplatnih tutorijala i sajtova koji vam mogu pomoći.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2117

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Serious NERD wrote:
Ja trenutno studiram elektrotehniku u Sarajevu, informatički smjer, pa imam nekog dodira sa programiranjem. Dosad sam učio C, C++, C#, Oracle SQL i nešto malo u asembleru, i ima još dosta stvari koje trebam savladati. U BiH su, koliko znam, najpopularniji Java i C#, ali nije loše znati i C++. Ja bih preporučio da se krene od C++ pa kad se to podosta savlada, onda preći na C#, a sa C# je relativno lako preći na Javu. Da se savladaju osnovne stvari u bilo kojem jeziku ne treba više od nekoliko sedmica, ali da se usavrši treba podosta aktivnog rada. Preporučujem da se počne u C++ jer je malo teži, ali kad se to savlada onda je lakše preći na ostale. Možete pokušati sa ovim a ima po internetu dosta besplatnih tutorijala i sajtova koji vam mogu pomoći.

C++ daje baš neki dobar pedigre na CV :D
Uostalom kad skontaš osnove jednog jezika na ostalim je samo sintaksa različita. Objektno orijentisano programiranje u JAVI i C# je isto, ali važi i ona zlatna "practice makes perfect" :P

@Elfudin
Koliko treba je individualna stvar. Nekome mjesec, nekome šest i opet zavisi od truda

Opće o programiranju 4 years 7 months ago #2118

• Haris Mujkic
  • Haris Mujkic's Avatar
  • Elite Member
  • Artist, Game Developer.
  • Objave: 286
  • Thank you received: 361
Mislim da je godina dana potrebna za razumijevanje i slobodno kretanje kroz određeni 3GL programski jezik, ukoliko naravno govorimo o početniku koji se prvi put susreće sa programiranjem.

Nije teško naučiti osnove, ali te osnove koje se mogu naučiti za par sedmica neće donijeti nikakav "koristan" komad softvera. Postoji tu još brdo rada, truda i propalih mini projekata u kojem programer nauči neki novi koncept tog jezika, bolje i brže rješenje za problem i sl.
The following user(s) said Thank You: Džadž dred, Elfudin, White hat

Opće o programiranju 4 years 6 months ago #2127

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Haris Mujkic wrote:
Nije teško naučiti osnove, ali te osnove koje se mogu naučiti za par sedmica neće donijeti nikakav "koristan" komad softvera. Postoji tu još brdo rada, truda i propalih mini projekata u kojem programer nauči neki novi koncept tog jezika, bolje i brže rješenje za problem i sl.

Eh tako je i meni bilo dok ne dođe onaj klik u glavi i AHA! trenutak :woohoo:
  • Stranica:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.235 seconds