Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Je li moguće...?

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1437

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
.... napraviti posebnu jezikovnu tastaturu za Windows 7?

Da se pojasnim: ne onu fizičku, već onu u language baru. Dešava mi se da mi veoma često trebam određene simbole radi transkripcije (mahom jerove -- ъ i ь, te latinični oblik jata -- ě, koji mogu dobiti sa crtl+alt+2), što bih riješio zamjenom q i w.

Je li, onda moguće, napraviti novu tastaturu (raspored znakova, radije) u language baru na osnovi naše BHS tastature, sa jerovima umjesto q i w? Rad sa character mapom stvarno čini stvari mnogo složenijim.
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1441

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
To su staroslavenski znaci jel tako? Mozda ako ih uopste ima medju jezicima koje nudi windows da dodas (u Region and Language, u Control Panelu), tako da ako nadajes ono sto ti je potrebno dodas pored jezika koji trenutno koristis za tastatur i saltas sa ALT+SHIFT
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1442

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
Da, to su znakovi koji se koriste za dva veoma nezgodna samoglasnika u staroslavenskom jeziku, ili onima koji baš brinu do nomenklature: starocrvkvenoslavenski jezik.

Nešto slično tome radim i sada. Transkripciju vršim na latinici, dok ne dođem do znaka koji ne mogu predstaviti latinicom, prebacim na drugi jezik (najčešće bugarski, jer posjeduje oba jera, mada ne i jat). Međutim, to je veoma zamorno, naročito ako je tekst dužeg daha, te ako se zaredaju dvije ili tri (ili sedam) riječi koji sadrže ъ ili ь, ili jat. :sick:

Ako bih ih imao na tastaturi, to bi mi riješilo toliko muka. Ono za što mi sada treba pola sata, vjerujem, mogao bih završiti u petnaest(ak) minuta. Naravno, kucao sam u google, ali nisam mogao skovati dobru frazu ili izraz, tako da mi je popularna tražilica izbacivala samo neke skoro pa nasumične stranice povezane sa ta dva znaka.

Sad, neko će spomenuti da oba jera imaju latinične oblike, međutim slovo u i i ne prihvaćaju haček pa ispadne ovako: ˇu, odnosno ˇi. Dalje, u literaturi neki čak i jat (ě) predstavljaju sa starim ćirlićnim znakom.

Sva sreća što na tastaturi imam y, ko zna kako bih pretovrio ы u latinicu. :woohoo:

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1449

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1450

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
Hvala, Elfa! To će mi biti od pomoći kada počnem raditi u samom SCS-u (to jeste, sa našeg na staroslavenski), mada je to dosta udaljeno vremenski od onog što trenutno radim.
Za sada se snalazim sa mijenjanjem dvaju znaka sa + i *, koje onda pomoću replace funkcije mijenjam sa jerovima. Ponovo, dosta zamorno, ali tako nešto stignem i učiniti.

Je li moguće...? 4 years 9 months ago #1452

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
Time to create page: 0.141 seconds