Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Fallout 4 -- kakvo iznenađenje

Fallout 4 -- kakvo iznenađenje 3 years 10 months ago #3520

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
(S ciljem otvorenosti, napominjem da nisam igrao lično igru, još, pa imajte to na umu.)

:dry:

Kakav prevrat, moji ljudi! Nakon nekoliko mjeseci intezivnog hypovanja FO4, nastavak prve igre u "novom" serijalu Fallout igara koji je započet sa Fallout 3, jučeras je službeno pušten u prodaju. Kao neko koga je igra zanimala, naravno, nekoliko puta sam posjetio stranicu u Steamovoj prodavnici kako bih pročitao par korisničkih recenzija, koje mahom uzimam kao glavni izvor informisanja na novim naslovima velikih izdavača i/ili timova, te nasuprot uracima PR agencijama kao što su poznati "gamerski" web časopisi.

Ocjena je napočetku bila "very" ili "highly" positive, ali nakon par sati je postala mostly positive, a u ovom trenutku recenzije sa najviše ocjena od drugih korisnika su mahom negativne. Čitajući recenzije nailazio sam stalno na iste žalbe -- mahom na nepromjenjivost porijekla lika i nemogućnost uređivanja lika po svojim željama, van izgleda; na dijaloški krug pri dijalogu, te na naznake ozbiljnog slučaja konzolitisa. :S

Igru nisam kupio, već je pratim preko streamera i YouTubera otkako je izašla, i mogu potvrditi da sam vidio nekoliko zaista upitnih odluka pri dizajnu igre, kao što je uklanjanje vještina (skillova) u potpunosti, te dosta umanjenom prijenosu njihovih funkcijonalnosti na perkove, koji su sada jedini način za razvijanje lika. Naslutio sam da će doći do nečega tomu sličnog nakon što je Skyrim "streamline-ovan" do zla boga uklanjanjem atributa i kresanjem broja vještina. Šteta, pošto je Fallout 3 imao veoma jednostavan, ali funkcionalan i raznovrstan level-up sistem,

Sa tehničke strane, sumnjam da je pogon ispod haube Fallout 4 ustvari dobri stari Gamebryo engine, sa početka ovog milenija.... :sick: Bethesdin "novi" pogon, Creation Engine, ustvari je samo napucana i nakrpljena verzija ovog engina, na kome je bio napravljen još i Morrowind. Tako da se i ne čudim kada čujem da je igra puna mutnih tekstura. Teško je pogoditi je li neka tekstura mutna ili ne na streamu, bar meni, pošto samo slanje streama na Twitch uzrokuje stvaranje artefekata i kvari kvalitet slike, pa ovo ostavljam ljudima koji su kupili igru na prosuđivanje.

Pa, dok čekamo službenu recenziju INFO-a, upitao bih je li ko od naših forumaša imao priliku igrati igru? Ja se još uvijek dvoumim oko kupovine, iskreno. Dalje, šta mislite o trendu streamlininga u nedavnim naslovima iz BGS-a?
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Džadž dred, Elfudin

Fallout 4 -- kakvo iznenađenje 3 years 9 months ago #3524

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Nažalost nisam, niti ću uskoro biti u mogućnosti igrati Fallout 4, ovo ispod je sve što sam uspio uhvatiti sa strane.

Ja sam odavno prestao vjerovati bilo kakvim reviewima kako od velikih kuća tako i od korisnika. Po meni je najbolje lično probati neku igru pa onda prosuditi. Naravno to nije uvijek moguće, pa mi review koristi samo da saznam da igra nije neigriva ili nešto slično. A što se tiče Fallouta 4, mislim da je problem lični hype kod ljudi. Od E3 pa nadalje sam pratio čitavu marketinšku kampanju i mislim da je bila prilično blaga. Ne znam kako su se ljudi toliko nahypeali, i time su sami sebe pokopali, očekujući brda i doline, a od početka se znalo da igra izgleda malo bolje od Fallouta 3, da će protagonista imati glas i da će sistem dialoga biti na ta 4 dugmeta. I zbog tog nerealnog hypea su takve steam recenzije. Mislim da je steam počeo patiti od istog problema kao i metacritic, nekoliko ljudi nađe nešto što im se ne sviđa u igri i automatski je čitava igra ocjenjena 0, iako u trenutku pisanja ima preko 19000 positive ocjena, onih 5000 negativnih puno više utiče na cjelokupnu ocjenu.

Fallout 3 prvenstveno volim zbog atmosfere, ludih situacija koje mogu nastati sa NPC-ievima, malih pričica ispričanih kroz okolinu, objekte i sidequestove i na kraju zbog VATS-a. I koliko sam mogao upratiti, takav je i Fallout 4, uz još dorađen sistem borbe i još nekih drugih stvari. A što se tiče skillova, mislim da se nije puno izgubilo jer su preradili perkove tako da se ipak može napraviti lik kakav se želi. Mislim da ovaj članak to podržava: http://www.pcgamer.com/playing-fallout-4-with-charisma-luck-and-nothing-else/

A BGS koristi taj streamlining, kao što kažeš, jer mislim da oni žele napravit što zabavniji strukturirani sandbox, a ne čistokrvni rpg, mada se i to može izvući iz bilo koje njihove igre uz malo domišljatosti i sopstvenih ograničenja.

Ali kao i uvijek sa bethesdinim igrama, tako su oni navikli, a s njima i igrači, Fallout 4 će zasjati s modovima. Mislim da je i Skyrim na početku imao slične kritike, ako se ne varam, pa je opet i dalje jedna od prodavanijih igara, iako je prošlo 4 godine (sad malo manje kad je izašao F4 :silly: )

Uglavnom, ako možeš negdje probati prije nego što kupiš, to bi bilo najbolje.

Fallout 4 -- kakvo iznenađenje 3 years 9 months ago #3528

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Ja sam u procesu nabavljanja :) tako da ću poslije moći konkretnije komentarisati - ako bude radilo kod mene. Interesantno je da ovo Bethesda zove svojom najamibicioznijom igrom. Ne bih komentarisao kako to stoji u usporedbi sa Morrowindom i Daggerfallom dok ne zaigram.

Što se tiče streamlininga, to mi u Falloutu ne bi trebalo previše smetati sve dok su questovi maštoviti - dakle, od questova zavisi kakva je igra zapravo. Ako se dobro sjećam, balans i skillovi su bili smrljavljeni i u starim Falloutima, mada je naravno neumjesno porediti Bethesdino komercijalističko stvorenje sa maštovitošću i kompleksnošću originala.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD
Time to create page: 0.110 seconds