Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Agresivna tutorijalizacija

Agresivna tutorijalizacija 4 years 6 months ago #3028

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 446
  • Thank you received: 406
Nesrećom ili voljom nekog osvetoljubivog božanstva, zapalo me je da istog dana odigram dvije igre sa nevjerovatno glupim tutorijalnim sekcijama. Prva je bila Assassin's Creed 2, a druga je bila online komponenta svjetskog megahita, GTA V, a oboje su skoro odmah ubile moju želju za igranjem.

Da pojasnim malo:
AC2 sam igrao davno, u doba kada je u Ninivi stolovao moćni Ašurbanipal (inače moj dobar drug iz obdaništa), a iskreno da vam kažem, ne sjećam se da sam je ikada završio. No, ponijela me ljubav prema lomljenu kostiju i pravljenju budale od sebe pred ljudima (što će reći, moja ljubav prema parkuru), pa rekoh da obnovim staru strast i stvorim malo posla za kiroprakte i psihoanalitačare, koji u našem sasvim sređenom društvu ljudi koji hodaju pravih leđa ne nalaze mnogo posla, nažalost. Ali, moja prva prilika za slobodno trčanje krovovima, te skaknje po zvonicima i kupolama stare Italije, došla je cijelih dva sata i četrdeset i šest minuta nakon što sam započeo igru -- igru koja, da napomenem, započinje bolno nepreskočivom scenom porađanja majke glavnog lika :S ; scenom zbog koje sam još više zahvalan na nasumičnom jedinjenu hormona zbog koje imam Xy kombinaciju kromozona.

Mnogi su se žalili na duge tutorijale u kasnijim naslovima u serijali, no ni raniji nisu lišeni takvih nevolja.

Sad, o GTA V Online:
Ova igra je nažalost naslijedila štošta od MMO-ova po pitanju započinjanja igre -- to jest, velika vremenska udaljenost od stvaranja lika do samog igranja sa njim. Prvo morate završiti par uvodnih misija, koje su umobolno uvredljive da sam bio spreman da prekinem igru i vratim se Story Mode-u. Prvo morate pokazati da imate dovoljno vještine da bi prešli ulicu, a potom da pola sata ganjate automobil koji ima magičnu mogućnost savršenog vladanja na cesti. Moj savjet: pri početku sastanka, zaletite se unutra sa autom i pokosite sve. U redu je, kriminalci su. :)
Potom slijedi još agresivne tutorijalizacije, koja vas pokušava naučiti mehanikama koje bi već trebali znati iz Story Mode-a. Znači, ako ste se ponadali krađama sa prijateljima, spremite se za barem sat vremena traćenja vremena, a onda na grindanje za novac i stan kako biste uopće bili u mogućnosti da pokrenete te misije.

Opće govoreći, dobar tutorijal bi vam trebao predstaviti glavne mehanike neke igre, ali ne u pojedinosti. Najbolji način da se ovlada tim mehanikama jeste dopustiti igraču da ih ispita putem pokušaja i greške, nakon što mu se mehanika predstavi. Ovo je dosta više organski, nego beskrajni tutorijalni tool tipovi i vraćanje na prethodnu poziciju po smrti ili neispunjavanju tražene akcije. U slučaju AC2, tutorijali su mahom nepotrebni, jer igra nema tako složenu mehaniku: borba je apsolutno laka, freerun je vizuelno privlačan, ali jednostavan za izvođenje. U oba slučaja, tutorijali su jednostavno prepreka za uživanje u igri, jer insistiraju previše na trenutnom učenju mehanika koje se prirodno, igranjem savladavaju, ili još gore -- na bolno očitom, tipa "ako se sporije krećete, pravite manje buke".

Vaši susreti sa glupim tutorijalima?
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Asko, Serious NERD, Elfudin

Agresivna tutorijalizacija 4 years 6 months ago #3030

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
I mene nerviraju predugi tutorijali.Far Cry 3 mi je dosad bio najgori,tutorial traje sigurno sat vremena bez ikakve mogucnosti da preskocis ista.
Nisam nikad igrao AC2,ali da sam pokusao,prije bi zavrsio u bolnici nego zavrsio tutorial.

Agresivna tutorijalizacija 4 years 6 months ago #3034

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Slažem se s obojicom, i AC2 i FC3 imaju ubjedljivo najgore tutoriale koje sam igrao, baš ono ostavljaju gorak prvi utisak ali, srećom, igre su toliko dobre da kad vam igra konačno dozvoli da igrate brzo ćete zaboravit na to.

Ako već ne znaju napravit intuintivan tutorial onda zašto ga ne ostave opcionalnog kao u Dark Souls 2 ili SC: Double Agent pa ko osjeća potrebu nek ga pređe a ostale da ne smeta.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."

Agresivna tutorijalizacija 4 years 6 months ago #3035

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 446
  • Thank you received: 406
DE: HR je imao dobro rješenje -- na početnom nivou imate instrukcije u vidu video poruka, koje možete pogledati ili preskočiti! :lol:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.

Agresivna tutorijalizacija 4 years 6 months ago #3041

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Uh, dosta igara ima retardirane tutoriale. Far Cry 3 je najgori što se mogu sjetiti. Skoro sam počeo igrati Hitman Blood Money, pa mogu reći da je i u njemu tutorial grozan i naporan.
Time to create page: 0.425 seconds