Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: The Witcher saga

The Witcher saga 4 years 3 months ago #2933

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
The Witcher 1

Igretina i pol, bila bi gotovo savršena da borbu nisu tako sfušerili. Iako se na papiru čini da zahtjeva više taktiziranja nego ona kod ostalih RPG-ova, međutim u praksi je borba previše jednostavna, neprikladna za jednu ovakvu igretinu i neimerzivna. Šta mislim pod time, pa u normalnom RPG-u lijevim klikom napadaš mačem a desnim klikom podižeš štit ili ako igraš sa tricksterom sa dva bodeža onda lijevi i desni klik znače napad lijevim odnosno desnim bodežom uz neizostavni dodge (jer nemaš štita), to je koncept koji se meni sviđa. A ovaj u Witcheru gdje na početku odabereš jedan od dva mača te pripadajući stance prilagođen protivniku i onda samo pravovremeno klikćeš i eventualno baciš koji sign, a na normalnoj težini uopće nema potrebe za dodgeom, time smo dobili borbu koja je atraktivna za oko ali nezanimljivu za igrat. Jednom riječju kao da je za casualce napravljena što potpuno odudara od ostatka igre koja je zrela u svim segmentima. Pretpostavljam da je loš koncept borbe povukao za sobom i nezanimljive boss borbe gdje se bossevi od običnih protivnika razlikuju samo po većem healthu i ničemu drugom, zaboravit ćete na njih odmah po završetku bitke. To je ono što mi se nije svidjelo a sada da se osvrnem na ono što mi se svidjelo, a svidjelo mi se sve ostalo.

Da počnem od po meni najvažnijeg elementa RPG-a - svijeta igre. Ljubitelj sam realistično dizajniranog svijeta (nadolazeći Kingdom Come: Deliverance je ispunjenje svih mojih želja) a svijet Witchera mi je sasvim po ukusu. Realističan i uvjerljiv a ipak dovoljno raznolik i maštovit, nekako se čini blizak nama slavenima, a da je još otvoren u pravom smislu te riječi kako bi se tek onda bilo lahko izgubit u njemu (Wild Hunt i društveni život nikako neće ići zajedno :cheer:). Priča i likovi su također važan segment za svaku RPG igru a Witcher i na tom polju briljira a kako i ne bi kad mu je Sapkowski svojim odličnim knjigama stvorio čvrstu podlogu. A glavni junak Geralt je jedan od najboljih likova u gamingu uopćeno, badass, čvrstog karaktera, zanimljiv... Witcher je dosta ozbiljna igra (a tu ne mislim zbog seksualno-eksplicitnih tema), teme kojih se dotiče, razgovori koji se vode, ovo je jedna od rijetkih igara koja ne vrijeđa igračevu inteligenciju i nije pravljena za djecu.

Zbog toliko toga fantastično odrađenoga možemo mu i progledati kroz prste što nisu imali vremena da se i borbi posvete koliko je trebalo. Witcher je jedna od onih igara koje postavljaju neke svoje standarde i koja će zauvijek ostati u sjećanju uz naravno još poneki prelaz.
90

Sada malo odmorit pa se bacit na dvicu, a tek kad izađe trica ima da me nema :cheer:.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Džadž dred, Serious NERD, Bijeli-Plašt

The Witcher saga 4 years 3 months ago #2934

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Opće govoreći, moja glavna zamjerka The Witcheru Kečini jeste pretjerano insistiranje na boravku u određenim zonama. Sabravši sve minute, mislim da sam veći dio jednog palythrouga proveo u onoj nesretnoj močvari. A močvare, ritovi i kaljuge su mi došli glave u previše igara da bih mogao otrpjeti duži boravak u takvom okruženju, :side:
Igra također pati od sindroma proviđenja, to jeste -- da morate znati unaprijed kako ćete pobošljavati koji stil mačevanja i te hoćete li u predvidljivom periodu mačevati sa ocjelom ili srebrom, ili sa oba. Da budem sasvim iskren, prvih nekoliko Đeralta koje sam napravio su nestali u beskrajnim savegame fajlovima dok nisam "rolovao" jednog koga sam uspio level-up-ovati kako Vječna vatra zapovijeda.

Nastavak je tempo radnje i igre postavio daleko bolje. Možete u početnoj šumi provesti četirisata ako baš želite, ali sve što trebate možete obaviti i nastaviti sa glavnom pričom nakon dva. A borba je daleko bolja! Detalje prepuštam tebi da otkriješ.

Znači, Askać moj, velike preporuke za dvojku!
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Asko, Serious NERD

The Witcher saga 4 years 3 months ago #2936

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
The Witcher kec mi je ostao u sjećanju kao jedna od onih opuštajućih igara od kojih se ne mogu odvojiti. Naglasak na "opuštajući" - dakle, kao KOTOR. Nastavak, nevjerovatno, nisam odigrao iako sam se dočepao originala preko onih markica na GOG-u :cheer:
The following user(s) said Thank You: Serious NERD, Bijeli-Plašt, Elfudin

The Witcher saga 4 years 1 month ago #3075

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
The Witcher 3: The Divlji Hunt

Ili... vještičarenje po blijedom mjesecu sa par slobodnoumnih čarobnica (udarac po prstima!) :whistle:

No, ozbiljno sada, jer sam ja ozbiljan čovjek. :angry:

Naravno. :silly:

Ubacio sam oko deset sati u najnoviji nastavak ove sage, pa mislim da mogu reći par stvari o igri uz osnovne kvalifikacije. Nakon iznenađenja u vidu performansa -- to jeste, da je uopće mogu pokrenuti -- uslijedilo je i par drugih iznenađenja.

Nekoliko stvari u vezi borbe je promijenjeno u vidu napadanja sa "jakim" zamasima mača, te uvođenjem izbjegavanja uz kotrljanje i pariranje kao odbrambene mogućnosti. Znakovi su ostali isti, mada su neki oslabljeni kako bi ostale mogućnosti bile korisne. Dalje, borba je manje-više ista kao u Assassins of Kings, tako da morate izmicati se, kotrljati, birati između brzih i jakih zamaha mačem, koristiti bombe i ostale vraške spravice kako biste pobijedili vaše protivnike.

O priči nećemo još. Nešto mi kaže da će ovo biti jedna od onih igara koja će mi oduzeti bolji dio vremena za igranje kako bi je dokosurio, ako s' razumimo...

Igra je dobra, možda čak i odlična, ali da je savršena... ne bih rekao.

Avaj, nedostatak iskustva sa Open World igrama je dovelo do dosta polovičnih i ponekad glupih rješenja u sistemima koji podržavaju igranje u takvom svijetu. Prvi problem je navigacija. Nivoi su ogromni, područje u kojem se sada nalazim je barem 10 puta veće od bilo kojeg nivoa u Assassins of Kings, ali tracking questova po takvim nivoima je veoma težak, jer sistem koji vam označava "optimalni" put do odredišta je SASVIM nepouzdan. Tako da sam po jednom prilici, prateći ga, došao do odredišta, obavio svoje poslove, a onda se vratio drugim putem do početnog mjesta, koji je bio barem tri puta kraći od polaznog. :huh:

No, barem imate veoma dobar razlog za tumaranje po krajoliku. The Witcher serijal se uvijek mogao pohvaliti veoma razvijenim crafting izborom, sa dosta oklopa, mačeva, bombi i napitaka koje možete napraviti i tako steći prednost nad neprijateljima. Veoma mudro, razvojni tim je ubacio čak i podvrstu questa za lov na opremu i oružje, koji će vas voditi od Novigrada do Vizime i nazad.

To bi bilo moje uvodno mišljenje. Za pravu recenziju, morat ćete pričekati da službena lica iz redakcije provodaju Đeralta malo. :silly:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

The Witcher saga 4 years 1 month ago #3076

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Sto se tice navigacije,i to izgleda kao unapredjenje u odnosu na W2 u kojem su quest markeri ponekad bili toliko konfuzni da sam ih par puta morao ignorirati i osloniti se na staru dobru eksploraciju.

The Witcher saga 4 years 1 month ago #3081

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Da vidite kako je to bilo originalno zamišljeno prije nego što je The Witcher postao ono što je danas:

The following user(s) said Thank You: Asko, Džadž dred, Elfudin

The Witcher saga 4 years 1 month ago #3085

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Dođoh da postavim, kad ono već ima :D
Zanimljivo, meni i ovako izgleda kao super atmosferična igra.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD
Time to create page: 0.106 seconds