Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Windows vs Linux

Windows vs Linux 4 years 4 months ago #2683

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Najveći problem Linuxa je komuna koja ne ispravlja bitne usability bugove i propuste, pa onda davi druge kilometarskim neefikasnim uputstvima kad traže pomoć. Uzdam se u Valve.
The administrator has disabled public write access.

Windows vs Linux 4 years 2 weeks ago #3189

• Exentaler
  • Exentaler's Avatar
  • Junior Member
  • Objave: 23
  • Thank you received: 18
Moje iskustvo a ima ga podosta, koristio sam i Linux edicije, Ubutu, Kubutu, Mint i vecinu Windowsa 98, Milenium, XP, Vistu i 7 micu, govori da je mnogo komplikovanija situacija od price, sto idete piratizirat ovo kada ima besplatno.Veliki problem Linuxa, je prije sveg ne tako velika zastupljenost na nasem podrucju, drugo na MS vam se nece desiti da neki upodate vam strga sistem, dok na Linuxu rade entuzijasti, koji cesto znaju, a ponekad i ne bas sta rade pa se moze desiti pad.Drugo Linux iako besplatan, budimo realni ogranicen je na svoje ekvivalente programa pisanih za MS.A tu je i podrska za razne drivere, starijih komponenti, koja zavisi od Linux komune, sto budimo realni zna cesto zivcirat, recimo za kablovski modem Cisko (bivsi Atalanta) nisu postojali, da je neki problem pa i nije jer je LAN karta bila instalirana, ali opet to je tjeranje na prilagodbu korisnika, sto opet govori o onoj popularnoj ''kolko para tolko muzike''.

Svaki Linux zahtijeva mnogo ucenja, a upravo ti koji zele samo surfati, gledati filmove su obicno nezainteresovani za ucenje komandi u terminal i takvih stvari.Drugo, kroz cijeli skolski sistem djeca se obrazuju na Windowsima, na gotovo svakom poslu se prevashodno radi na MS ovim OS-ovima ili uredskim paketima.Linux je budimo realni za one koji su entuzijasti i koji su skloni ucenju, i prckanje po terminalu.Tu su zaista prednosti, u vidu gotovo nepostostojanje virusa za Linux, besplatne aplikacije, naravno tu je ogranicenje na igre, osim ako Valve nesto ne uradi.Piratizacija nije uredu, ali dokle god se Linux ne ucvrsti u jednoj stabilnoj strukturi koja ce biti funkcionalna i bez ogromnog broja nadogradnji, i dok se ne pojednostavi, prosjecan korisnik ce ga zaobilaziti u sirokom luku.
The following user(s) said Thank You: Asko, Serious NERD, Elfudin

Windows vs Linux 4 years 2 weeks ago #3203

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 67
  • Thank you received: 40
Win koristim za igranje a Linux za surfanje i gledanje filmova. I svidja mi se kad iskrsne nekakav problem u Linuxu i onda se traga za rjesenjem al to većinu odbija kod Linuxa sto trebaju da nesto cackaju a nerazumiju se . Koristio sam mnogw distre od Linuxa: Mandriva, Fedora , KFX Studio , Mint, PC LOS. Izprva koristio Gnome okruzenje svve do pojave Unitija na Ubuntu sad sam na KDE okruzenju.
The following user(s) said Thank You: Nagib

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3255

• guja
  • guja's Avatar
  • Junior Member
  • Thank you received: 11
Slažem se u neku ruku. Linux fakat dugo koristim i imam iskustva sa svim velikim distrama a i sa nekim forkovima. Mislim, koristim linux i dalje, al jbg ne svidja mi se sto nema nekog organa koji ce voditi glavnu riječ, koliko god to povuklo negativnih stvari. Evo npr. prije par godina uvijek sam koristio GNOME 2x, a KDE i ostalo sam zaobilazio u širokom luku. GNOME je jednostavno radio, bio je perfektan možemo reći. Ljudi izbacili novu verziju GNOME Shell sve palo u vodu. Ja sam tjerao sebe da koristim shell al jednostavno ne ide :) , na kraju sam koristio KDE koji sam najviše mrzio. Sad postoji MATE, neki fork GNOME 2, al dzaba, nije to to. Ima raznih bolesti.
Raja hajmo napraviti neku bosansku distru :cheer: Znam da je ranije postojao taj projekat, al ne znam sta bi na kraju

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3257

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
Ja imam velika očekivanja od Valvea - nešto mi govori da će, ako Gaben ne umre u skorije vrijeme, htjeti SteamOS pretvoriti u univerzalni user friendly OS za igranje i sve zabavne aktivnosti - odnosno napraviti alternativu Microsoftu i njihovoj sve nezgodnijoj politici kada je u pitanju Windows. Valve definitivno ima čime da potakne proizvođače hardvera na saradnju ;)

Ali dijeli nas još par godina od toga, ako uopšte budem u pravu.

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3260

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
@guja već ima naša linux distribucija, zove se BHLD i informacije o tome možeš naći ovdje. Samo na toj stranici ne mogu da nađem link za download, ali mislim da imam negdje CD sa tom distribucijom, pa ako nađem, postaviti ću.

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3264

• Nagib
  • Nagib's Avatar
  • Premium Member
  • Objave: 99
  • Thank you received: 98
BHLD 2 - link za download. Nazalost, vise se ne razvija. Vise informacija na zvanicnom forumu ULK

@guja
Jesi li probao cinnamon?
The following user(s) said Thank You: Serious NERD

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3265

• guja
  • guja's Avatar
  • Junior Member
  • Thank you received: 11
Nagib wrote:
BHLD 2 - link za download. Nazalost, vise se ne razvija. Vise informacija na zvanicnom forumu ULK

@guja
Jesi li probao cinnamon?

jesam, po meni ima nekih prednosti u odnosu na mate, al mi nikad nije dugo bio u opticaju. Navika je čudna stvar :)

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3306

• rhcp
  • rhcp's Avatar
  • New Member
  • Objave: 3
  • Thank you received: 1
Kod mene kuci je najzastupljeniji Mint, em sto radi sve kao sat, em svaka nova edicija donese dosta poboljsanja i veoma je lagan za koriscenje cak i za manje iskusne OOB.
na poslu koristimo 8.1_64bit na zalost zbog velikog broja softwarea koji nije podrzan.

Inace da mozemo svi bi presli odavno na Mint ili Archy.
Pixel awesome
The following user(s) said Thank You: Džadž dred

Windows vs Linux 3 years 11 months ago #3316

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
Linux Mint je i meni najbolja distribucija, instaliram je redom kao alternativu Windowsu, ko god hoće, tj. kome treba (nekada Windows driveri prave više problema nego oni na Linuxu).
Time to create page: 0.184 seconds