Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Windows vs Linux

Windows vs Linux 4 years 10 months ago #1565

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 67
  • Thank you received: 40
Pročitao istina ovo u vezi HDD
The administrator has disabled public write access.

Windows vs Linux 4 years 10 months ago #1570

• unix
  • unix's Avatar
  • New Member
  • Objave: 9
  • Thank you received: 6
ma sve je to ok, al ako neko koristi adobe programe linux nije podrzan, tako koristi onaj os koji ti sluzi, ako si gejmer linux je slabo podrzan igricama.... mada je sirim sto vise informacija ljudima u vezi linuxa, i vecinom predlazem da instaliraju linux....

Windows vs Linux 4 years 10 months ago #1572

• guja
  • guja's Avatar
  • Junior Member
  • Objave: 23
  • Thank you received: 11
Elfudin wrote:
Ima li mozda iko medju forumasima da koristi Arch (www.archlinux.org) ili Gentoo (www.gentoo.org)? Zanima me koliko treba vremena da se sve to narikta, posto Arch nema gui instalaciju i sve u pocetku ide preko terminala ali zato kako cujem poslje nema briga posto je Arch rolling-release na principu KISS (Keep it simple, stupid). Dok za Gentoo treba sve kompajlirat sto koliko cujem moze potrajat i do nekoliko dana, ali zato se dobija stabilan sistem.

Instalacija Arch linuxa ne traje dugo, zavisi kakva ti je brzina interneta jer prilikom instalacije skidas pakete koje hoces da instaliras. Npr.: KDE full je tezak ako se sjecam oko 700MB pa sad skontaj :) Ne bih se slozio da kasnije nemas briga bas zato sto je rolling-release. Meni licno se desavalo da jednostavno nakon update-a ne radi. Ako hoces siguran sistem bolji ti je npr. Debian. KISS princip se vise odnosi na developere nego na krajnjeg korisnika. Postoji izreka koja kaze: ako koristis debian naucices debian, ako koristis ubuntu naucices ubuntu a ako koristis gentoo naucices linux :cheer:
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Windows vs Linux 4 years 9 months ago #1732

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Windows vs Linux 4 years 5 months ago #2648

• Nagib
  • Nagib's Avatar
  • Premium Member
  • Objave: 99
  • Thank you received: 98
Should Linux users worry about no-cost Windows 10 for Raspberry Pi?

Gledajuci ove brojke nisam mogao vjerovati. Nije me nesto ovo ni interesovalo, ali sam mislio da Microsoft ima veci udio od 15%.

Windows vs Linux 4 years 5 months ago #2649

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Nešto ja ne vjerujem u te brojke, jednostavno je nemoguće da je MS spao sa 90% na 15%.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."

Windows vs Linux 4 years 5 months ago #2650

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Ne bi reko da se M$ nesto sikira zbog ovoga, oni imaju i udio u zaradi na svaki prodati android telefon
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Windows vs Linux 4 years 5 months ago #2651

• Nagib
  • Nagib's Avatar
  • Premium Member
  • Objave: 99
  • Thank you received: 98
@Elfa, ne valja link

Znam da imaju oko 5$ (ili nesto vise) za svaki prodati Android telefon na racun nekih patenata. 5$ je sica za slucaj da im prodaja windows phone telefona ide kako su zamislili. Ovako njihova phone platforma ima zanemariv udio na trzistu i vjerovatno se zbog toga nedavno suskalo da bi mogli investirati 70 miliona u Cyanogenmod. Nije to neka prevelika lova i nisu jedini koji bi investirali u Cyanogen, ali se ocito trude da ne ispadnu iz utrke na smartphone/tablet trzistu.

Cyanogenmod nije slucajno izabran. Ima veliki broj korisnika, nisu ni neki "levati", a bila je nedavno zanimljiva izjava njihovog CEO

Ne znam koja kompanija se ne bi zabrinula da im marketshare padne sa 90 na 15 procenata, bez obzira koliko zaradjivali od patenata koje koristi konkurentska platforma?

Windows vs Linux 4 years 4 months ago #2655

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Microsoft na papiru sve radi super, ali u praksi je to polovično, nelogično, nepokrpljeno, nestabilno, itd... Ljudima je također dosadilo da razmišljaju o cijeni Windowsa, 5-6 različitih verzija od kojih je najskuplja zapravo jedina prihvatljiva čak i za ozbiljnog kućnog korisnika. Jednostavno, kompanija koja već odavno ne zna šta je inovacija.

Windows vs Linux 4 years 4 months ago #2676

• alsai
  • alsai's Avatar
unix wrote:
ma sve je to ok, al ako neko koristi adobe programe linux nije podrzan, tako koristi onaj os koji ti sluzi, ako si gejmer linux je slabo podrzan igricama.... mada je sirim sto vise informacija ljudima u vezi linuxa, i vecinom predlazem da instaliraju linux....

Uz pomoc Wine-a mozes instalirati i pokrenuti gomilu (windows) softvera na Linuxu. U mom slucaju Adobe Photoshop CS2 radi bez problema na Linux Mintu.
Vise informacija o Wine-u mozes naci ovdje https://www.winehq.org/about/.

Iako nisam neki Linux strucnjak usudio bih se reci da su drajveri najveci problem na linuxu. Ispravite me ako grijesim!
Time to create page: 0.165 seconds