Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: RAM CACHE NA SSDU

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2470

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
Mnogo ste puta do sada čuli to da više od 8GB memorije je neiskoristivo, nepotrebno ili da je bacanje para.
Dobar PCI-e SSD disk sa vrtoglavim MB/S brojkama može koštati do par hiljada dolara, a za par hiljada dolara se može napraviti zvijer od mašine sa custom water loopom i sl.. RAID0 je dobra opcija, koja zahtjeva "nagodne" SSDove prema RAIDo, ali i donekle i nestabilna ukoliko se radi o softverskom RAID0 rješenju (bez RAID karte), te može biti i poskupa rezultirajući brojnim SSDovima, koji ne multipliciraju storage kapacitet brojem uređaja već koriste simultano više NAND kontrolera u diskovima radi postizanja veće brzine. Postoje i RAM diskovi (gdje bukvalno pretvorite memoriju u storage i koristite bandwitdh DIMM slotova), koji pored PCI-e rješenja potpuno izbacuju SATA3 6gb/s bottleneck, te imaju vrtoglave brzine ali takvo nešto je opet krajnje nepraktično. Rješenje za pouzdano postizanje munjevitih brzina je RAM caching na SSD diskove.

Evo par screenshota: Ovdje je korišten KINGSTON HYPERX 3K 120GB, sa alociranih 8GB (kingston ddr3 1333mhz value ram) memorije kao cache, 64kb block size. brzine u benchmarku su sljedeće: (držite se za stolicu i da ponavljam ovo je SATA3 SSD)

Evo sad benchmark istog SSD-a bez Cache-a.

i poređenja radi, evo drugi SSD u benchmarku, SAMSUNG 850 PRO 256GB (out-of-the-box, bez ram cachinga)

Zaključak i iskustvo RAM cachinga na SSDu je zastrašujući (u pozitivnom smislu), sistem se ponaša i reaguje instantno, teške aplikacije se loadaju gotovo momentalno - rad i transfer sa ogromnim fajlovima i folderima se dešava nevjerovatnom brzinom. Task manager izgleda ovako u mom slučaju:

Kako napraviti RAM cache na SSD disk, idemo redom:

1.Potreban vam je PRIMOCACHE softver (sa oficjelne stranice možete koristiti 90day trial, pa kad istekne brišite aplikaciju TUportableom ili nečim sličnim, ili ako ste pri parama kupite softver)

2. PRIMOCACHE IZGLEDA OVAKO: napravite new cache task prva ikona u gornjem lijevom uglu, zatim u prozoru (dole) selektujte disk na koji će te alocirati cache memorije.

3. Selektujte read i write, potom next.

4.Odaberite željenu količnu memorije koja će biti korištena kao cache (eksperimentišite sa block sizeom, lagano je napraviti ram cache i izbrisati ga kasnije u aplikaciji)

5. U glavnom interfejsu aplikacije, na kraju dobijete cache task sa kojim možete jako dobro manipulisati u aplikaciji desnim klikom na isti.

6. Evo i screenshot task managera:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: mirzet1976, Elfudin

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2474

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 67
  • Thank you received: 40
OVO ima smisla jedino ako imaš 16gb rama a sa 8gb što ih imam ja baš ni nisam vidio veliko ubrzanje, ili možda griješim

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2475

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
mirzet1976 wrote:
OVO ima smisla jedino ako imaš 16gb rama a sa 8gb što ih imam ja baš ni nisam vidio veliko ubrzanje, ili možda griješim
ja uvijek u mašini imam minimalno 16gb memorije, upravo zbog ovih stvari - a moji benchmark testovi ne lažu. Dali ćeš vidjeti ubrzanje zavisi šta tačno radiš.

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2476

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
Ma nisam ti ni rekao da lažeš, nego da imam duplo manje RAM-a u odnosu na tebe i ja mogu samo da dodjelim 4.5GB max al evo uradit ću i ja taj bench pa vidi
The following user(s) said Thank You: dzaja

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2477

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
Izvinjavam se drug na pogrešnom disku sam radio ovaj tvoj TUT, razlika je velik kako kažeš, evo slika

The following user(s) said Thank You: dzaja

RAM CACHE NA SSDU 4 years 3 months ago #2478

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
mirzet1976 wrote:
Izvinjavam se drug na pogrešnom disku sam radio ovaj tvoj TUT, razlika je velik kako kažeš, evo slika

odlično! drago mi je da je uspjelo, ali imaj na umu da to alociranje rama ne mora biti stalno tu, sekunda je napraviti alokaciju RAM da bude cache ssd-u i sekunda je da ga izbrišeš u primocache-u. Kada ti treba velika brzina čitanja i pisanja konkretno u videoeditingu, obradi sirovih fotografija u manipulisanju sa ogromnim količinama dokumenata onda samo nabrzinu alociraš nešto rama i to je to. Ja sam svom starom morao jednom prilikom skenirati 900 strana teksta i uraditi OCR na njima, trik je u tome da svaki sken je bio u tiff formatu na ogromnom DPI-u, prilikom OCR obrade (tj učitavanja fajlova u omnipage 18) tako brz disk uz i7 procesor dosta pomaže, inače to što sam radio 13-14 sati potrajalo bi osjetno duže.
The following user(s) said Thank You: mirzet1976, Elfudin
Time to create page: 0.121 seconds