Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Windows 10

Windows 10 3 years 9 months ago #3273

• Zyon
  • Zyon's Avatar
Dosao je i taj dan kad nam stize Windows 10.....uglavnom uradio rezervaciju i sve to ali kad sam vidio da moram cekati dok dojem na red da bi se odradio upgrade inace sa Win 8.1, ja odlucim da preuzmem sa M$ stranice cretor tool i ubrzam upgrade....uglavnom kliknuo sam odma upgrade this pc i pocelo jeeee, za nekih 1 sat vremena sve bilo gotovo i to bez ikakvih problema i komplikacija :woohoo: :lol: najvise sam ocaran i zadovoljan Brzinom jer jako je brzi Win 10 od ostalih mislim na Boot, start up, shut down,restart a takodje i u samom radu pc-a znaci to je extra, ali mene licno izgled je razocarao puno su ljepse dizajnirani Win 7 i Win 8, 8.1....uglavnom nisam koristio tech preview, tako da ce biti jos istrazivanja,testiranja i nadam se vise ugodnih nego neugodnih trenutaka i situacija.... :woohoo: :lol: B) :cheer:

Moram da dopunim jos da je extra to sto se moze koristiti Onedrive i Email bez logovanja u Win 10 sa M$ racunom tj. email-om i pass. a u Win 8.1 se moralo logovati s email-om i pass. da bi stalno koristio ove aplikacije (mislim na ugradjene applikacije u Win 10) za mene je to super....i sve to ide dosta brze nego ranije :woohoo: :woohoo: sto se tice Cortane radi ali kad promjenim drzavu u kojoj je dopusteno koristenje jer za BiH nije i minus je sto se mora logovati u Win sa M$ racunom i pass da bi ste koristili Cortanu.....ako sam nesto pogrijesio ispravite me ukoliko budete istrazivali i testirali ove radnje..... :cheer: Extra Windows 10 pogotovo sa lijepom temom i privatnom personalizacijom.... :huh: B) :) :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Windows 10 3 years 9 months ago #3274

• Exentaler
  • Exentaler's Avatar
  • Junior Member
  • Objave: 23
  • Thank you received: 18
10 tka na mjestu... :)

Par stvari koje ce mnoge zanimati... : Windows 10 je besplatan, ukoliko se nadogradi na orginalni Windows 8 ili 7.Bez ''nadogradnje'' nemoze se aktivirat.Kako uradit clean instal nakon nadogradnje? Jednostavno, .Iso fajl sprzit na DVD, instalirat, kod pitanja ''o serialu'' preskocit - sam ce se aktivirat cim se konektuje na net.

Sta je bolje, brze na 10 u poredjenju na prijasnjim?Ko je bio na 7 dmici, osjetit ce ogromno poboljsanje, prije sveg u brzini, izgledu i novim dodatcima kao sto su npr mogucnost skidanja app sa MS storea.
Kako aktivirat? U momentu instaliranja, serveri za aktivaciju su otisli ''k vragu'' pa tako da aktiviranje moze potrajat, ali bitno je lupat po ''Aktiviraj''.
Oni koji ne zele cekat red, gore kolega je stavio ''Montion Tool''.Problem kod ovog nacina nadogranje je u tome, sto se ne mogu zadrzati aplikacije, vec samo osobni dokumenti.
Poslije nadogradnje, oni koji ne zele se vise nikada vratiti na prethodni sistem, trebaju obrisat ''Windows old''.Ovo je mac sa dvije ostrice, gubite prethodni sistem, ali takodjer kod nekog taj folder moze sadrzavati po 200 gb, s obzirom da u tom folderu se nalaze i ''Program files'' datoteke.Ovo vazi za one koji rade sa Montion toolom.

Sta ocekivat od sistema?Stabilnost, ali isto tako treba oprez, neki stariji hardver mozda nece raditi, jer jednostavno nema drivera.Mora se cekati od proizvodjaca da napise drivere za 10, a na neke je moguce koristit i drivere sa 8.

Edge - aplikacija browser, radi stabilno, brzo, ali oni koji su navikli koristit Unity player na Edgeu - forget it! Uporedno sa Edgeom, na PC dolazi i Internet Explorer.

DX12, stigao da, da li je poboljsanje u igrama osjetno ? Da, koliko?Zavisno od graficke kartice i njenog podrzavanja DX -a.Ali prica da daje poboljsanje 500%, tesko.

Moguce je lokalizovat 10 tku, prilikom instalacije Mountion toolom, moze se birati jezik, verzija.

Koju verziju dobija tko?Ukoliko imate Windows 7 Ultimate dobijate Windows 10 Pro, ako imate Windows 7 Starter, dobijate Home.Takodjer postoje i Windows 10 Home N i Windows 10 Pro N, koje su uskracene za neke dodatne znacaljke poput Windows Media Playera.

Windows Insideri (odredjeni broj istih) su dobili besplatne aktivacije, neki da neki ne, tako da ko koristi Insider - neka proba aktivirati.Prije ''instalacije neki programa'' provjerite postojanje istih u aplikacijama, npr : Dropbox.Flash player dolazi predinstaliran - potrebno je samo java.

Takodjer je tu integracija i aplikacija i igri sa X boxa, tako da mozete neke igre sa X boxa.

Ako ste rezervisali 10 tku i jos nije stigla, morate razumjeti da se nadogradnja Windowsa 10 ide u ''valovima'' e sada ako ste u prvom valu dobili ste vec, neki mozda nece dobiti nadogradnju najmanje dvije hefte.O tome su pisali i na Infu :)
Nadam se da ce nekome pomoci :)

EDIT :

Jos par informacija : Cortana ne radi za nase podrucje, ali uskorije vrijeme bi se moglo i to promjenit.Za vlasnike prenosnika, dobre vijesti, baterija gotovo duplo traje nago na Windows 10 nego na 7 mici.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

Windows 10 3 years 9 months ago #3281

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Fujitsu wrote:
Dođe i taj dan kad izlazi "cener" :) je li ko instalirao upgrade (pored INFO-vaca :P )? Ja se nešto nećkam, pričekati bar mjesec dana u slučaju da isplivaju release bugovi i kompatibilnost sa pojedinim programima. Kod 8-ice je ja mislim u prvoj sedmici bio dostupan update sa nekim zakrpama

Meni ne pada na pamet, zbog onog guranja updateova prije svega. Drugo, problemi sa privatnošću, moraš sve redom ići isključivati s tim da zbog updateova MS to sve može pouključivati kad im se digne. Treće, je li DX12 ekskluzivan za Win10? Ako jeste, zašto? Ne bih da podržavam takvu politiku Microsofta migriranjem na Win10. Na kraju, kad se sve sabere i oduzme, igre nisu sve u životu, na Linux bez problema preći ako MS previše počne kenjati.

Windows 10 3 years 9 months ago #3283

• karaeski
  • karaeski's Avatar
Ja ga instalirao, izbrisao sve metro app, i u registriju iskljucio network sa strane explorera, i to je bilo to, w 10 nece vise da se loguje, gotovo, sistem zeznut, vratim se na windows 7, primjetio sam da se w 7 brze bootuje ako instaliras Intel(R) Rapid Storage Technology, naravno da imas vec ssd, tako da ne vidim svrhu da instaliram w 10, previše je ušao u privatnost, previše nametanja....

Windows 10 3 years 9 months ago #3284

• Exentaler
  • Exentaler's Avatar
  • Junior Member
  • Objave: 23
  • Thank you received: 18
karaeski wrote:
Ja ga instalirao, izbrisao sve metro app, i u registriju iskljucio network sa strane explorera, i to je bilo to, w 10 nece vise da se loguje, gotovo, sistem zeznut, vratim se na windows 7, primjetio sam da se w 7 brze bootuje ako instaliras Intel(R) Rapid Storage Technology, naravno da imas vec ssd, tako da ne vidim svrhu da instaliram w 10, previše je ušao u privatnost, previše nametanja....

Prije tog svega, trebao si u postavkama ''Racuni'', odnosno Acoounts podesit logovanje na lokalnom.I ulogirao bi se bez ikakvih problema.Svaki se Windows brze bootuje ukoliko ima SSD.Ali SSD je trenutno poskupa investicija.
Sto se tice zalaska u privatnost, MS to radi i na W7 i na W8 pa ne vidim razloga da nesto drugacije radi i na W10.Linux je dobro rijesenje, ako ti poslovni dio ne zavisi od MS alata.Koliko god besplatni alati bili ''nadomjestak'' ipak MS ov Office dominira na tom polju.

Windows 10 3 years 9 months ago #3285

• karaeski
  • karaeski's Avatar
Exentaler wrote:
karaeski wrote:
.

NIsam dobro objasnio, jednostavno kad treba da uđe u sistem, ekran samo trepće, trepće, ništa se ne vidi

evo sad sam ponovio sve, sad je ok, izbrisao sve win metro app, prilagodio sistem sebi....

Windows 10 3 years 9 months ago #3300

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Ima li kod vas cekanja za ovaj upgrade na 10ku, meni vec neko vrijeme stoji ikonica Get Windows 10 od prije par dana pise nesto na fazonu your upgrade is ready, kad odem na OK, let's continue cekam jedno 2 sata samo se vrti i pise working on, valjda je do navale ove sad svi hahrlili pa kontam odlozit nadogradnju jos sa 7 se malo druzit.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Windows 10 3 years 9 months ago #3301

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Elfudin wrote:
Ima li kod vas cekanja za ovaj upgrade na 10ku, meni vec neko vrijeme stoji ikonica Get Windows 10 od prije par dana pise nesto na fazonu your upgrade is ready, kad odem na OK, let's continue cekam jedno 2 sata samo se vrti i pise working on, valjda je do navale ove sad svi hahrlili pa kontam odlozit nadogradnju jos sa 7 se malo druzit.

Ja sam neki dan uradio upgrade. Nešto sam bezveze čačkao po Control panelu i odem na windows update, kad tamo stoji informacija - Upgrade to Windows 10. Sve je bilo gotovo za nešto više od sat vremena.

PS: 10 je vrlo vrlo dobra! :woohoo:

Windows 10 3 years 8 months ago #3325

• Zyon
  • Zyon's Avatar
Znaci nakon sto sam upgrade na Win 10 bio sam veoma pozitivno iznenadjen i test od nekih 10 dana je bio extra jer je Win 10 zaista i stvarno najbolji win do sada (moje misljenje) :P i tako dodje prvi update ja klik da se install i onda error izbaci kod instalacije na 58% i tako se ja *ebavo 5 dana znaci dan-noc nema sta nisam pokusao probao ali to bi se uvijek zavrsilo na tom error-u....ostavim ja nekoliko dana ne diram nista, ali ponovo dolazi novi update i ja klik na instal ali ovaj put error na 62% i opet 2 dana zezanja ali nista samo error....i tako danas vidim doso ponovo novi update odnosno vise njih u opisu i ja klik na install ne nadajuci se da ce uopste proci ok aliiiiiiiii cudo se desilo sve se install i zavrsilo OK super :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: znaci sve uredu.... :lol: ovo sam morao podjeliti s Vama jer pojma nemam iako sam stvarno trazio pokusavao zezao se itd zbog cega je to tako i nisam uspio rjesiti problem a danas sve ok prodje...iskreno Win 10 je meni EXTRA u svakom pogledu. :cheer: B) :woohoo: :huh:

Windows 10 3 years 7 months ago #3458

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Nakon 2 mjeseca korištenja windows 10, prešao sam na linux mint 17.2 i moram priznati da sam mnogo zadovoljan. Pored toga što win10 ima sva unapređenja i ljepotu modernog OS-a, nisam se uspio uživiti u windows store i općenitu integraciju. Windows 7 je imao ono što kasnije iteracije nisu, ono "nešto". Linux mint 17.2 MATE je za mene upotpunio nasljednika i sve meni bitne aplikacije rade kako treba bez nekog nepotrebnog opterećivanja sistema. Malo wine malo nativne aplikacije i sve fercera :)

Ko je gamer neće moći puno bez win OS-a ali može dual boot uvijek pomoći...
Time to create page: 1.218 seconds