Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Moguca propast i prodaja AMD-a

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3168

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Zahvaljujuci (historijskom) padu vrijednosti AMD-a na 1.80 milijardi dolara(navodno je vrijednost kompanije sada tri puta manja samo od svote koju su platili za ATi tech,tj. 5.4 milijarde u 2006-oj),vec se pojavljuju glasine o mogucoj prodaji kompanije.Prvo je tu bio Samsung,zatim Qualcomm,a sada i Microsoft.Naravno,postoji mogucnost i propasti kompanije.Ovo je posebno zabrinjavajuce za nas gamere u BIH jer mnogi pokusavaju ustedjeti novac na cesto znatno jeftinijim,a performansama manje-vise identicnim radeon karticama.
AMD je za ovu godinu najavio novu-staru seriju 3xx kartica(ovo govorim jer su navodno samo skupe Fury kartice nova arhitektura,tj.imaju pristup HBM-u,ostalo je samo obicni rebranding 2xx kartica sa malo povisenim frekvencijama - velika greska po mom misljenju jer je AMD uvijek kupio lovu na mid-high end karticama a ne na onim najskupljim gdje ih je Nvidia skoro uvijek presisala,a sto je manje-vise i ovdje slucaj),a za sljedecu je najavio novu ZEN liniju procesora,koja bi opet navodno trebala dobiti 40 % vise performansi na IPC-u(instructions per clock).Vec postoje mnoge recenzije Fury kartica na netu,a manje vise sve govore istu pricu - Fury kartice su cesto,uprkos znatno vecem bandwithu,ili sporije od Nvidia-inih 980 Ti(sto im je glavna konkurencija)i Titan X kartica,ili tu negdje po performansama.Kao slag na tortu,Fury kartice su opremljene sa samo 4 GB Vrama,sto je limit prve generacije HBM-a,a pojedinci se zale i na nepostojanje HDMI 2.0 izlaza.Posto su kartice namijenjena za 4K gaming,memorija bi posebno mogla predstavljati problem.
Skeptican sam i za Zen procesore,jer AMD ima historiju preuvelicavanja performansi sa svojim procesorima,sto se najvise vidjelo na Bulldozer generaciji,a donekle i na Piledriver-Steamroller nasljednicima.Cak i ako ovaj put govore istinu,to opet nece biti dovoljno da se sustignu Intelovi procesori,kojima jednostavno moze biti snizena cijena sto Intel za razliku od AMD-a moze sebi priustiti.
Poseban problem ovdje predstavlja i Nvidia/Intel Brand name i fanboyizam,sto znaci da AMD mora jednostavno napraviti bolji produkt da bi parirao,a ponekad ni to nije dovoljno,kao sto se vidjelo u danima Pentiuma 4 i Celerona,koji su se uprkos losijoj arhitekturi,vecem zagrijavanju i cijeni bolje prodavali.
Licno sam se nadao da ce ih nova generacija kartica izvuci iz propasti,sto izgleda nece biti slucaj,ali o tom-potom.
EDIT:mozda tema ne pripada ovdje,ako smeta neka moderatori pomjere.
The administrator has disabled public write access.

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3169

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Bilo bi zaista užasno ostati bez neke alternative na tržištu GPU-ova i CPU-ova te prepustiti sve hirovima ljudi iza Intel i NVidia loga. Kroz godinu dana, ili manje od jedne generacije, mogli bismo imati GPU-ove sa bitno sniženim performansama a napuhanim cijenama, bez mogućih alternativa. Nemojte misliti da će se momci iz drugog tima ustručavati da ugrabe priliku za malo maksimiziranja profita na štetu sveukupne kvalitete proizvoda.

Konkurencija nas sve čini zdravijima... osim one u azbestnoj industriji. :unsure:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Paul Denton

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3170

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Sto se tice konkurencije na polju CPU-ova,ona vec sada postoji samo na papiru,s obzirom da Intel radi bas ono sto si rekao,revizija svaku godinu-dvije sa novim socketom i kolosalnih 5% vecim performansama.Cijenu isti ne moraju napuhavati jer im je oduvijek i bila napuhana.Uostalom,kad si u nasim IT radnjama na inventaru vidio neki fx procesor? nema,sve intelovi.
Ovo sto sam napisao je vise usmjereno na polje GPU-ova.Iako mislim da je mogucnost da AMD propadne daleko manja od moguce prodaje kompanije,isto tako postoji mogucnost da bi potencijalni kupac napustio trziste desktop GPU-ova i fokusirao se,recimo,na mobilnu grafiku.

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3171

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Ako je tačna ova zadnja glasina da Microsoft kupi AMD, to bi možda bilo i dobro jer Microsoft ima para na bacanje i ne bi im bio problem malo više uložiti u razvoj nekih, možda i esperimentalnih, GPU-ova koji mogu konkurirati ili čak pobijediti nVidiu po performansama. A kako u zadnje vrijeme žele ujediniti što više stvari pod isti krov, možda bi bili voljni da malo srežu cijene i tako prevladaju na tržištu. A možda bi bilo i pravo loše, uzmu patente sebi, zatvore proizvodnju i puste nVidi-u i Intel da rade šta hoće ili se samo fokusiraju na mobilno tržište.

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3172

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Ogromna bi bila steta za potrosace ako bi Intel ostao bez ikakve konkurencije sto se tice proizvodnje CUP/GPU ipak je to jedna judeo-kapitalisticka firma ukoliko bi imali potpuni monopol ne bi prezali ni od cega..
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 3 weeks ago #3174

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Od kako znam za sebe sam bio na Intel/Nvidia kombinaciji ali ovo ljeto planiram konačno preći na AMD-ove komponente. Rade dobre stvari, nadat se da će se izvući iz krize zarad svih nas. A i kao firma su mi daleko draži od ovih kapitalističkih giganata.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: Paul Denton, mirzet1976

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 2 weeks ago #3190

• Exentaler
  • Exentaler's Avatar
  • Junior Member
  • Objave: 23
  • Thank you received: 18
AMD je napravio seriju promasaja koji ce ga na kraju kostati izgleda opstanka, od cuvenih ''buldozer'' procova, do poslijednjeg gafa sa GeForce GTX 970 grafama, oko kolicine memorije.Bilo bi po PC svijet da se proizvodjac procova i graficki kartica preda na Intelov monopol.A u slucaju prodaje MS cijene bi rapidno skocile bas kao sto se desilo i sa Nokiom nakon preuzimanja od strane MS.Sve u svemu...ne pise se dobro niti gaming industriji a ni uopceno, jer nedostatak kvalitetne konkurencije vodi divljanju cijena.

Moguca propast i prodaja AMD-a 4 years 5 dani ago #3232

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
korisnik sam highend modela i nvidie i AMD-a, oboje imaju određene prednosti. Ali na polju nvidia/intel vs amd/radeon priče, amd ima ozbiljnog posla po pitanju hardverskog razvoja, implementacije i realizacije ideja. Rado plaćam više novca za intel i nvidiu iz razloga što ne mogu podnijeti da mi grafička karta traži ogromnu vatažu i da mi je GPU ili CPU do 60 stepeni na idle u real life uslovima.

Veći problem od samog hardvera za prosječnog korisnika nije ni cijena hardvera, ni marketinški i cijenovni planovi kompanija već umijeće razvojnih timova u kvalitetnoj optimizaciji novijih igara, kao i umijeće proizvođača hardvera da stvore optimalnu i kvalitetnu softversku podršku za svoje korisnike, što podrazumjeva bolje drajvere i aktivniju komunikaciju sa developerima igara i aplikacija.
Optimizovana igra treba da se može normalno igrati na jeftinoj mašini, i stabilno se ponašati na ultra postavkama na entuzijast mašinama.
Sve naginje smećarskim konzolama, tabletima, ultrabook pizdarijama koje ne mogu meda, smarthpone-ovima, all-in-one smećem od računara, istinski entuzijast interes za PC-jevima je u krizi.
Time to create page: 0.102 seconds