Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Računar ne može da se upali

Računar ne može da se upali 4 years 3 months ago #2938

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
  • Objave: 212
  • Thank you received: 201
Prije jedno dvije sedmice računar mi se iznenadno ugasio prilikom igranja Skyrima, pa onda nakon što se upalio opet se ugasio nakon 10 minuta, pa sam pokušao igrati Trine pa se opet ugasio. Ostavio sam ga ugašenog misleći da je do pokvarenog produžnog kabla, ali kad sam ga uključio u kvalitetni produžni radio je jedno 2-3 sata van igara, pa se opet ugasio i još sam nešto pokušao igrati i opet se ugasio. U međuvremenu sam mjerio temperature i procesora i grafičke i nisam vidio nikakvo abnormalno povećanje, procesor je pod opterećenjem bio na oko 60°C a grafička nije prelazila 70°C. Nakon toga sam ga ja ugasio i ostavio preko noći i ujutru se upalio i radio bez problema nekoliko sati, pa sam uradio benchmark koristeći prime95 i unigine heaven, prošao je sve testove bez problema i bez većeg zagrijavanja, pa sam onda pokušao nešto igrati i radilo je, i tako sljedećih sedam dana je radio bez problema. A onda se u toku jedne sesije igranja ugasio i krenuo restartovati, pa sam ga kao i obično isključio na napojnoj i pokušao upaliti, ali nije htjeo da se upali, prvo dođe do logina pa se ugasi i onda sve kraće vremena radi prije nego što se ugasi. U međuvremenu sam rastavio i očistio čitav računar i promjenio pastu na procesoru, ali još uvijek neće da se upali. Pokušao sam vaditi jednu po jednu komponentu (grafičku, TV kartu, RAM obje pločice posebno) ali opet isto, pa pretpostavljam da je do napojne. Šta vi mislite, jesam li u pravu da je problem u napojnoj i da li da skupim malo više para pa da kupim neku kvalitetnu napojnu, ili pošto je računar prilično star (sve komponente osim grafičke su stare oko 5 godina, grafička je 2 g.) da uzmem neku jeftiniju da mi služi dok ne kupim novi računar.
A komponente su:
MB: Gigabyte H55M-S2H
Intel Core i3 540 @3.06 GHz
nVidia GTX 650Ti
2x2 GB Kingston DDR3 1330Mhz
HDD: 500 GB WD
Napojna je neka Gigabyte od 500W koja je došla uz SopranoRS kučište
The administrator has disabled public write access.

Računar ne može da se upali 4 years 3 months ago #2942

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 67
  • Thank you received: 40
A jesil pratio preko HWInfo64 kakvi su naponi na 12V i 5V kad je pod opterećenjem tj. dal opada vrijednost napona.Mada može biti i do memorije ako si šta mjenjao u biosu vezano za memoriju kako brzinu ili latencije. Kod mene se gasio u igrama kada sam malo bio zategao latencije al je uredno prolazio IntelBurnTest na Very high i ostale benchmarkove kao 3DMark 2013.

Računar ne može da se upali 4 years 3 months ago #2943

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
Nisam to uspio provjeriti, a sad ne može dovoljno dugo da radi ni da do BIOS-a dođem, nekad ranije sam uspio uslikati voltaže u BIOS-u. Nisam ništa mjenjao vezano za RAM

Računar ne može da se upali 4 years 3 months ago #2944

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
I meni to smrdi na problem sa napojnom ili pregrijavanjem.Mada pokvarene komponente u racunaru mogu utjecati na druge na vrlo cudan nacin.Mozda bi ti bilo najbolje da ga odneses negdje u servis pa da ti oni provjere hoce li se upaliti sa drugom napojnom,obicno imaju starijih komponenti koje jos uvijek rade,nego da bzv. kupujes novu ako nije u njoj problem.

Računar ne može da se upali 4 years 3 months ago #2946

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Ako nije pregrijavanje, ko što kažeš, a ni RAM, onda bi stvarno mogla biti napojna.
Iz mog iskustva, ako je problem matična, onda računar naprosto prestane raditi.
Voltaža - plavi ekrani i restartovanje
Driveri - plavi ekrani (usput, kad sam kod tog, obriši Intel Rapid Storage drivere ako ih imaš usnimljene, pa vidi ima li promjene)
Grafička - artefakti, plavi ekrani i zaglavljivanje

Dakle, pikam napojna.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD

Računar ne može da se upali 4 years 2 months ago #2952

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
napojna 100%, zamjeni napojnu i rješi stvar - stim da uzmeš napojnu koju ćeš moći prebaciti u novu mašinu kada je budeš skalapao, što znači nešto kvalitetno.
moje preporuke su: Seasonic do 850W max CoolerMaster vanguard do iste vataže.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD, Elfudin

Računar ne može da se upali 4 years 2 months ago #2953

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Ako skonta da je napojna, taman ima čovjek prodaje ovdje na forumu Seasonic napojnu.
The following user(s) said Thank You: Serious NERD

Računar ne može da se upali 4 years 2 months ago #2962

• Serious NERD
  • Serious NERD's Avatar
  • Elite Member
Hvala svima na odgovorima, malo sam pretraživao po recenzijama napojnih i došao sam do istog zaključka da je seasonic najbolje rješenje, sad skupljam pare :)
The following user(s) said Thank You: Elfudin
Time to create page: 0.097 seconds