Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me
  • Stranica:
  • 1
  • 2

TOPIC: Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2711

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
Obsidian Series® 750D Full Tower ATX Case

Kao kompanija poznata po temeljitom radu, Corsair je donio 750d model entuzijastima koji cijene minimalizam i ozbiljnost dizajna. Kućište sa lahkoćom podržava 360mm i dva 280mm radijatora (za vodeno hlađenje), vrhunsko riješenje cable managementa i ogroman prozor od pleksiglasa na lijevim vratima kućišta.
Corsair 750d je alternativa 900d modelu koje je ogromno kućište i može se potpuno iskoristiti jedino u slučaju poprilično velikog loop-a vodenog hlađenja, što naravno ne znači da je 750d slabije kućište u bilo kojem pogledu.

Specifikacije (kako je navedeno na Corsair stranici):

"Generous expansion room for building high-performance systems
Beautiful brushed aluminum fascia makes an elegant design statement
Full side panel window to view your components
Tool-free SSD, Hard Drive, and Optical Drive installation
Includes three AF140L fans, with room for up to eight fans
Modular drive cage system for highly customizable layouts
Two modular drive cages house three 3.5” or 2.5” drives each
Four tool-free dedicated SSD cages, sideways mounted

Radiator and fan compatibility compatibility:
Top: 3 x 120mm or 2 x 140mm
Front: 2 x 140mm or 2 x 120mm (2 x 140mm included)
Bottom: 2 x 120mm
Rear: 1 x 140mm or 120mm (140mm included)
Two USB 3.0 and two USB 2.0 front panel connectors, plus headphone and microphone
Easily accessed front, top, and PSU dust filters
Excellent cable routing with rubber grommets for clean builds
Nine expansion slots for multiple PCI-E devices or large motherboards
Maximum CPU Cooler Height 170mm
Maximum GPU Length 450mm"

Vanjske osobine kućišta:

Corsair Obsidian 750d kućište dolazi (gotovo) pa savršeno zaštićeno u svojoj ogromnoj kutiji. Svi dodaci uključujući rezervne i dodatne šarafe i sl. dolaze u maloj kutiji sa corsair logoom koja je pametno smještena u HDD bay unutar kućišta.

(Napomena: fan kontrolere sam ja naknadno stavio)
Na vrhu kućišta na lijevoj strani se nalaze (x1) Headphone Port
i (x1) Microphone Port, u sredini ON/OFF dugme.

Na desnoj strani su dva USB. 2.0 i 2 USB 3.0 porta.

Na samom "krovu" kućišta imamo ODLIČAN magnetni dust filter, koji je se naravno može
potpuno i sa lahkoćom izvaditi i vratiti na mjesto. Vrhunsko rješenje od strane Corsaira!

Većinu površine prednjeg dijela kućišta pokriva panel od anodiziranog aluminija, ispod kojeg se nalaze dva 140mm airflow ventilatora pokrivena dust filterom.(koje sam ja zamjenio sa static pressure modelima od 120mm)

U samom dnu kućišta, nalazimo dust filter za PSU (napojnu jedinicu).

Pozadina kućišta nosi ekspanziju od 9 PCI-e Slotova, i jedan 140mm prostor za ventilator.

Enterijer kućišta

ENERMAX PLATIMAX 1500W (poprilično velika napojna) u obsidian 750d kućištu izgleda gotova pa minijaturno,
isti je slučaj i sa Corsair H110 AIO vodenim hlađenjem koje sam ugradio unutra za svrhe recenzije. (Napomena; na slici su HDD bayevi su potpuno izvađeni i na njihova mjesta su ugrađeni 120mm exhaust CM SickleFlow ventilatori)

Originalna slika enterijera:
Vidimo ukupno 5 gumenih "prostora" kroz koje možemo proturati kablove nebi li postigli što čistiji izgled u našoj mašini.

SSDove je moguće instalirati i vertikalno!

Testiranje i metodologija testiranja

Testiranje "termalnih" sposobnosti kućišta je najteži dio cijele recenzije tako da unaprijed oprostite na mogućem neprofesionalizmu i na vrlo mogućem - ne sasvim validnim testiranjem-. P.S. prvi put u životu recenziram kućište.

Test sistem: koristim svoj gaming/multimedia sistem koji posjeduje sljedeće specifikacije:

Intel i7 2600k
Asus P8P67 M PRO
Coolermaster SEIDON 120V CPU hladnjak
Gigabyte R9 290 Windforce
16GB Kingston 1333Mhz DDR3
CoolerMaster Silent Pro 850W napajanje
Kingston Hyperx 3k 120GB SSD
WD BLACK 1TB HDD

Softwer:
CPUID HWMonitor
CPUID CPU-Z
Prime95
Furmark

Tokom testova sobna temperatura je održavana na 21. stepen celzija iznad nule.
Test grafičke karte je trajao 15 minuta (Furmark burnout)
CPU test je trajao 15 minuta (prime 95)
Idle test je trajao 30 minuta

Evo rezultati BENCHMARKA:
(temperatura je izražena u stepenima celzijusa)

ZAKLJUČAK

Pozitivne ocjene idu:

Ogromnoj količini prostora
Vrhunskoj izradi i općem kvalitetu
Modularnost čitavog kućišta
HDD bayevi koji se mogu potpuno izvaditi ili zakačiti na 5.25inch front bay.
Dust filteri su jako dobre izrade
9 PCI-e slotova
Ventilacija iznad IO shielda
Magnetni dust filter na "krovu" kućišta, savršeno rješenje
Mogućnost umetanja ogromnih napojnih jedinica (poput AX1500i ili neki LEPA modeli)
Vertikalno instaliranje do 4 SSDa ili 2.5 inčna HDD-a
Ogroman izrez za olakšanu instalaciju backplatea matične ploče
Prostor za cable management je i više nego prostran
Cable Management je optimiziran do krajnje moguće granice
Mogućnost orjentacije napojne prema gore i prema dole
Dust Filter Ispod napojne
Nečujni Ventilatori

Negativne ocjene idu na:

Anodizirani front panel ne dozvoljava bilo kakav airflow osim 1cm prostora sa strane
Prozor od tankog pleksiglasa koji se lahko grebe

OPĆA OCJENA: 8.5/10,
LIČNO POSJEDUJEM KUĆIŠTE, I ODGOVORNO TVRDIM DA JE ISPLATIVO ZA SVOJU CIJENU OD NEKIH 320 DO 400 KM
U ISTOM CJENOVNOM RANGU JEDINO BI VIŠE PREPORUČIO FRACTAL DESIGN ARC XL.

The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Asko, Džadž dred, Nagib, mirzet1976, Elfudin

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2713

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
300-400 KM za kućište?! Ma daj, ne vrijede kožne jakne toliko, a kamoli kućište. Imam no name kućište od 30 KM i temperature držim niske tako što dva 12cm ventilatora pušu prema procu, matičnoj i grafičkoj. Svaka 3 mjeseca očistim prašinu i to je to. Jedino mi je prostor i modularnost vrijedna novca, ali to ono do 150KM, ne više. OStatak novca bih uložio u vodeno hlađenje, recimo.

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2728

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
Džadž dred wrote:
300-400 KM za kućište?! Ma daj, ne vrijede kožne jakne toliko, a kamoli kućište. Imam no name kućište od 30 KM i temperature držim niske tako što dva 12cm ventilatora pušu prema procu, matičnoj i grafičkoj. Svaka 3 mjeseca očistim prašinu i to je to. Jedino mi je prostor i modularnost vrijedna novca, ali to ono do 150KM, ne više. OStatak novca bih uložio u vodeno hlađenje, recimo.
e jebiga - probaj staviti x99 e ws i 2way SLI u kućište od 30 maraka.
edit: zavisi opet kakav tip konfiguracije imaš, znaš i sam da E-ATX, XL - ATX ili SSI CEB ploče mogu biti poprilično goleme.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2752

• Zyon
  • Zyon's Avatar
Ovo je fantasticno svaka cast dzaja ali takodje mislim da je ovo jos uvijek preskupo za ove prostore jer jos uvijek mi postavljaju pitanje ima li kakav dobar laptop ili pc do 200-300 KM, znaci za komplet pc ili laptop :cheer: znaci da velika vecina jos uvijek su daleko od novijih konfiguracija zbog kupovne Nemoci samim tim i ovo kuciste je dosta skupo.... :unsure: ;)

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2766

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
Tebi 300 za laptop? Ti imaš sreće :D
Meni došo jedan čovjek i kaže - možeš li naći DOBAR laptop za 150 KM maksimalno?
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2778

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Džadž dred wrote:
Tebi 300 za laptop? Ti imaš sreće :D
Meni došo jedan čovjek i kaže - možeš li naći DOBAR laptop za 150 KM maksimalno?

Uh-uh ti si jos dobro prosao, mene neki dan jedan djuturum pita mogu li mu nac kakav laptop dobar kaze bio bi dobar petobanku :lol: :lol: :silly:
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2779

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
Al ima i ovo, gledam ljude kako se zalijeću u ogromne kredite od više desetina hiljada (često preko 100k KM) za auta a kad mogu od 6-10 milja maraka uzeti pravo pristojan i dobar automobil. Ja kupim kućište od 400, ili procesor od 1500 maraka jednom u par godina i onda mi ljudi govore da sam budala - a nisu budale kompleksaši što nosaju telefone od 1000-1500 maraka, zadužuju se na leasinge za auta od 60-120 hiljada.

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2782

• Zyon
  • Zyon's Avatar
Dzaja druze, nemoj me pogresno shavtiti nisam mislio uopste na komplekse nikakve nego kazem samo realno ovo je skupo za ove prostore jer za veliku vecinu korisnika, npr. i3, i5, i7, procesori i takve konfiguracije su misaona imenica zbog besparice i visokih cjena jos uvijek. Zato sam i naveo da mi ljudi traze za male pare dobar PC ili laptop jos uvijek, znaci ne pomisljaju na te extra konfiguracije, vodena hladjenja itd.... Ponavljam recenzija je extra i svaka cast, mozda sam malo skrenuo s teme ali sorry.... :unsure: :huh:

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2783

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
dzaja wrote:
Al ima i ovo, gledam ljude kako se zalijeću u ogromne kredite od više desetina hiljada (često preko 100k KM) za auta a kad mogu od 6-10 milja maraka uzeti pravo pristojan i dobar automobil. Ja kupim kućište od 400, ili procesor od 1500 maraka jednom u par godina i onda mi ljudi govore da sam budala - a nisu budale kompleksaši što nosaju telefone od 1000-1500 maraka, zadužuju se na leasinge za auta od 60-120 hiljada.

Uuu, pa i oni su. Kućište je naravno ekstra, ali ne mogu se oteti utisku da su takva prije 6-7 godina bila max 250KM.

Corsair Obsidian 750D Kućište - RECENZIJA 4 years 2 months ago #2785

• Fujitsu
  • Fujitsu's Avatar
Odlična prezentacija konfiguracije! Baš volim kad je kućište pedantno upakovano :)
Mislim da ovo koristi uzak krug ljudi koji znaju iskoristiti potencijal takve workstation konfiguracije (grafičari i cad), ipak lijepo je vidjeti koje su mogućnosti i kombinacije u trendu. Oni koji se furaju kupe iMac 27" i stave apple naljepnicu na auto...(staro 5+ godina)

Ostali prosječni korisnici bi uglavnom malo word, daj koju igru da raspalim i youtube da ne šteka.

Meni npr. dovoljno 4+ ram, ssd i min quad core i grafička tek toliko da može prikazati sliku :p
  • Stranica:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.104 seconds