Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: ProTutorial: SSD optimizacija, WIN7

ProTutorial: SSD optimizacija, WIN7 4 years 1 month ago #2606

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
Za nas koji i dalje koristimo windows 7 koji je instaliran na ssd kao boot drive.
Prije svega, napravite backup image ili windows restore point, po mogućnosti isprintajte ovaj post na forumu (za svaki slučaj).
Tut definitivno nije za početnike i zahtjeva prethodno iskustvo u sličnim radnjama poput ove, ukoliko se ubrajate navedene svejedno primjenjujete ovaj post na vlastitu odgovornost.

ZA BILO KAKVU ŠTETU NA SOFTVERU ILI HARDVERU, NASTALU KORIŠTENJEM OVOG TUTORIJALA NE ODGOVARAM.

Prvo poslije pravljenja backup image-a ili restore pointa, reinstalirajte sistem ili uradite tzv repair install sistema,
win7 repair install tutorial

Zatim, potrebno je izvršiti TRIM verifikaciju, start/run/cmd gdje kucate fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify.
Cmd bi vam trebao odgovoriti DisableDeleteNotify=0 ako je trim funkcija "spremna" , u suprotnom kucajte fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0, što će podesiti windows 7 da koristi TRIM kada disk i driveri su u mogućnosti.

Sljedeće, moramo biti sigurnu da je ATA/ATAPI AHCI kontroler podešen da koristi TRIM.
Noviji intelovi čipseti podržavaju TRIM, ali koristite ove mjesto MS AHCI drivera.
INTEL AHCI DOWNLOAD

Ali ipak ako vaš kontroler čipseta ne podržava TRIM, korisite MS AHCI driver i dalje.

Da bi sve to provjerili, upitite se na device manager i selektujte IDE ATA/ATAPI controllers, ako isti "tvrdi" sljedeće: "Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller" možemo nastaviti dalje, ako ne onda dupli klik na isti i selektujte driver tab, onda update driver, selektujte browse i onda selektuje Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller.

Restartujte sistem.

Pa onda redom opet:
1: OPET provjerite dali je TRIM omogućen

2: Isključite defrag na SSD: Admin tools/Services podesite Disk Defragmenter na disabled.

3: Page File: Puno jedenja govana oko ove teme širom interneta i previše noobova daje sebi za pravo da priča o stvarima o kojima nemaju pojma. Prvo, sama glupost "da page file je nepotreban" je previše prisutna, ja sam lično pokušao I SA I BEZ , Page fajl također je učitavan tokom boota sistema nebi li ubrzao isti, stoga ga držite ongdje gdje mu je mjesto.

4: Superfetch/prefetch/bootfetch: Windows sedmica ga ne disable-a kada bi uvijek trebalo, ugl. svrha ovog jeste da se pre-loadaju programni sa sporog HDDa na brzu keš memoriju u slučaju da ih odlučite pokrenuti. Sa SSDom zaista nema potrebe za istim, stoga ćemo ih "pogasiti" nebi li se oslobodili nepotrebnih procesa i write-ova na SSD.

Da disable-ate superfetch idite ovako: Admin tools/Services. Selektujte superfetch i podesite ga na disabled

Pokrenite regedit i promjenite sljedeće vrijednosti u registryu:
HKLM/System/CurrentControlset/Control/Session Manager/Memory Management/Prefetch Parameters i promjenite vrijednosti Enableboottrace, enableprefetcher, enablesuperfetch na 0 i izađite iz regedita. Ovo će disableati superfetch/prefetch zajebancije, barem većinu njih koliko me služi moje znanje.

I evo rješenje za ogroman event log,

@echo off
FOR /F "tokens=1,2*" %%V IN ('bcdedit') DO SET adminTest=%%V
IF (%adminTest%)==(Access) goto noAdmin
for /F "tokens=*" %%G in ('wevtutil.exe el') DO (call :do_clear "%%G")
echo.
echo Event Logs have been cleared! ^
goto theEnd
:do_clear
echo clearing %1
wevtutil.exe cl %1
goto :eof
:noAdmin
echo You must run this script as an Administrator!
echo ^
:theEnd
pause>NUL

ovo sačuvajte kao BAT fajl i pokrenite. (Sačuvajte kao Clear_All_Logs.bat)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

ProTutorial: SSD optimizacija, WIN7 4 years 1 month ago #2607

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Ovo je dobra stvar ja sam sebi uradio prije par mjeseci sve ovo i SSD mi je postao primjetno brzi, sto je najbitnije smanji se broj zapisa poprilicno sa ovim koracima. Jedino sto se tice iskljucivanja page fajla za racunare sa malo rama nije bas preporucljivo, meni se desilo da se zaledi sa 4 GB, kako sam nadogradio na 8 GB nema problema.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.
The following user(s) said Thank You: dzaja

ProTutorial: SSD optimizacija, WIN7 4 years 1 month ago #2609

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
Elfudin wrote:
Ovo je dobra stvar ja sam sebi uradio prije par mjeseci sve ovo i SSD mi je postao primjetno brzi, sto je najbitnije smanji se broj zapisa poprilicno sa ovim koracima. Jedino sto se tice iskljucivanja page fajla za racunare sa malo rama nije bas preporucljivo, meni se desilo da se zaledi sa 4 GB, kako sam nadogradio na 8 GB nema problema.
iz mog iskustva pagefile ne treba ni isključivati
The following user(s) said Thank You: Elfudin
Time to create page: 0.129 seconds