Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me
  • Stranica:
  • 1
  • 2

TOPIC: Overclock,benchmark alati - korist i upotreba

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2271

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
  • Objave: 115
  • Thank you received: 135
Tema za jedan bitan segment testiranja stabilnosti i pouzdanosti hardvera - bio on overklokiran ili ne.
Ja npr, na svakoj mašini koju napravim uradim benchmark za svaki komad hardvera koliko je to ostvarivo, nebi li se uvjerio u stabilnost istog. Uvidom u termalnu dinamiku komponenti tokom različitih načina rada te ostalih pojedinosti po pitanju hlađenja istih, daljnje što softverski pa i hardverski optimiziram mašinu koliko mi to dozvoljava znanje,budžet i naravno garancija samog proizvođača hardvera. Podjelite svoja iskustva i dostignuća, te naravno ako je neko uspio overklokom oštetiti komponentu neka to podjeli sa nama.

Evo šta ja koristim, i za šta:

PRIME 95 - stress testiranje procesora
Furmark - OpenGL benchmark, jako koristan i efektivan
CPUID HWMONITOR - monitoring temperatura svih hardverskih komponenti
CPUID CPUZ - Detaljnija dijagnostika CPUa i ostalih komponenti.
Ungine Valley - GPU benchmark (više reallife test nego stresstest poput Furmarka)
OCCT - Cpu/Gpu benchmark
Evga Precision - GPU OC utility
MSI After Burner - GPU Oc utility
Sapphire TRIXX - GPU Oc utility
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2274

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
@Dzaja

Posto nisam neki hardveras, mogu li se sve te utilities koristiti i za benchmarkovanje laptopa?
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2275

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
Elfudin wrote:
@Dzaja

Posto nisam neki hardveras, mogu li se sve te utilities koristiti i za benchmarkovanje laptopa?

Mogu, samo pošto je u laptopima airflow ograničen i komponente u laptopima su inače trošnije nego one "prave, nebi ti preporučio. Mada ako znaš tačno šta radiš može se.
I da zaboravio sam dodati Ungine Valley, koji je vrh vrhova. U konačnici DA, mogu se koristiti.

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2277

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
dzaja wrote:
Elfudin wrote:
@Dzaja

Mogu, samo pošto je u laptopima airflow ograničen i komponente u laptopima su inače trošnije nego one "prave, nebi ti preporučio. Mada ako znaš tačno šta radiš može se.
I da zaboravio sam dodati Ungine Valley, koji je vrh vrhova. U konačnici DA, mogu se koristiti.

Ako ti treba teamviewer pomoć, javi se u inbox. ili da ti pošaljem svoj fejs profil pa me dodaj.

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2280

• Paul Denton
  • Paul Denton's Avatar
Generalno OC-iram samo zastarjele komponente,ne bi imalo smisla sad kupit GTX 970 ili Core I5 pa ga OCovat i riskirati ostecenje.
Mislim da je kod ovakvih stvari najveca opasnost,ukoliko se pametno radi,ustvari otkazivanje ventilatora usljed neprestanog,ubrzanog rada,sto mozda necete ni primjetiti.Meni je tako crkao 8600 GT.Inace,za OC radeon kartica su mi sasvim dovoljni limiti koje pruza AMD overdrive.

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2286

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 67
  • Thank you received: 40
Od svih stresst estova za GPU je najjači Furmark koji može da gura do limita komponente PSU i GPU , imaš za CPU i LinX AVX, pravi stress na CPU veliki kad programu daš maximu RAM-a na upotrebu

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2289

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
A i memorija se da clockovati zavisno od proizvođača kvaliteta chipa, npr ja sam svoju Kingston HyperX Blue 1600mhz latencija 9-9-9-27 T1 1.65V uspio clockovati na 2400mhz
latencija 10-12-12-31 T1 1.670V.

The following user(s) said Thank You: Elfudin, dzaja

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2314

• Zyon
  • Zyon's Avatar
Paul Denton wrote:
Generalno OC-iram samo zastarjele komponente,ne bi imalo smisla sad kupit GTX 970 ili Core I5 pa ga OCovat i riskirati ostecenje.
Mislim da je kod ovakvih stvari najveca opasnost,ukoliko se pametno radi,ustvari otkazivanje ventilatora usljed neprestanog,ubrzanog rada,sto mozda necete ni primjetiti.Meni je tako crkao 8600 GT.Inace,za OC radeon kartica su mi sasvim dovoljni limiti koje pruza AMD overdrive.

Slozio bi se sa svim sto si naveo, riskantni su stress testovi pogotovo kod starijih komponentni pogotovo ako se ne razumije bas sto se radi.... :) :blink: :woohoo: :unsure:

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2317

• dzaja
  • dzaja's Avatar
  • Premium Member
  • PCMASTERRACE
mirzet1976 wrote:
A i memorija se da clockovati zavisno od proizvođača kvaliteta chipa, npr ja sam svoju Kingston HyperX Blue 1600mhz latencija 9-9-9-27 T1 1.65V uspio clockovati na 2400mhz
latencija 10-12-12-31 T1 1.670V.

jako dobro odrađeno!
The following user(s) said Thank You: mirzet1976, Elfudin

Overclock,benchmark alati - korist i upotreba 4 years 6 months ago #2361

• mirzet1976
  • mirzet1976's Avatar
  • Senior Member
Paul Denton wrote:

Ja sam suprotan slučaj volim overclockovati komponente bilo nove ili stare do maximuma, ovaj svoj FX8320 sam na vazdušnom hladjenju digao na 90°C i na toj se temperaturi gasi komp.

Sa ovim rezultatom sam na 15. mjestu na overclock.net za AMD CPU moglo bi i bolje kod bi latencije išle niže tj. ram bi bio brži
The following user(s) said Thank You: Elfudin, dzaja
  • Stranica:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.265 seconds