Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti?

Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti? 4 years 1 month ago #2870

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Možda se sjećate članaka o WiKey minijaturnom kompjuteru i pametnom crijepu koji zagrijava krovove i topi snijeg. To su naše Indiegogo kampanje koje su privukle dosta pažnje u domaćim medijima. Crijep je "prikupio" 57 dolara - jadno - a Wikey je isto tako skupio samo 7 posto traženih sredstava.

E, pazi vamo. Osnivači Wikey kampanje i pametnog crijepa:

E, sad, nije mi cilj pljuvati po domaćem, podržavam svaku domaću inicijativu. Ali čini mi se da pokretači ovih kampanja nisu još uvijek svjesni šta je crowdfunding i zašto je došlo do tog trenda, pa tako usput kvare ionako pokvaren imidž naše države u svijetu. Crowdfunding nam poručuje da svi možemo biti inovatori i investitori. Iznad svega, to je platforma za lakše dolaženje do investicija za ljude koji nemaju uslove i sredstva da se motaju po kojekakvim prijemima. Ovdje se očekuje da NEKO da novac OVIM ljudima da NEŠTO naprave. Prezentacija je ovdje vrlo bitna.

Na gornjoj slici, ovi iz Wikeya izgledaju u najmanju ruku neozbiljno. Adel Miljković (ako je uopšte on jedan od dvojice na slici) se slikao za spomenar i to postavio pred investitore. Ovaj ispod njega izgleda kao ruski hitman. Ovo treće no comment, ne znam šta bi trebalo da predstavlja, ali je zastrašujuće da pored te slike stoji "Marketing". Production Manager Šarčević izgleda kao pimp i/ili propali biznismen iz holivudskih filmova. Ovaj s djetetom svakako odaje utisak porodičnog čovjeka, ali ne i nekoga ko je u stanju i voljan posvetiti se startupu. Gospodin Haris Hamzić iz pametnog crijepa također izgleda kao ruski mafijaš.

Bottom line - domaći "inovatori" u potrazi za investicijama izgledaju ili neozbiljno, ili kao ruska mafija. U svakom slučaju, čak i ako ste zagrijani za ideje predstavljene u kampanjama, morate se pomiriti sa činjenicom da vaše pare idu ovima i da vi zapravo očekujete da oni nešto završe i puste na tržište.

Tri su razloga zašto su ove kampanje propale i zašto će propasti i buduće kampanje:

1) Domaći "inovatori" očigledno smatraju da je dobra prihvaćenost njihovih ideja u njihovoj opštini/selu ogledalo budućeg uspjeha u regiji i svijetu, što je odmah u startu predznak propasti. Da su Hamzić & co proguglali prije traženja milion dolara za pametni crijep, otkrili bi da već postoje sistemi za topljenje snijega na krovovima, koji troše malo energije i bez sumnje se mogu povezati sa solarnom infrastrukturom. Isto tako, već postoje načini da se solarni paneli montiraju na krov. Čudi me da su dobili i 57 dolara. Može se reći da je slična stvar i sa WiKeyem - danas takvo nešto nikome ne treba, nema infrastrukture da se taj proizvod koristi, a nije ni posebno originalan.

2) Imidž - objašnjeno gore.

3) Nedostatak updatea i informacija osim početnog "dajte nam pare, mi smo pametna omladina" obavještenja, mada je pošteno reći da i neke uspješne (ali mnogo niže) kampanje pate od ovoga.

Ja bih volio da se naši ljudi makar jednom hoće uozbiljiti oko nečega.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti? 4 years 1 month ago #2879

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Naš kraj jednostavno nije raspoložen za malo slobodno poduzetništvo, to jeste -- nedostaje nam slobodnih poduzetnika (sâm izraz odmah budi nepovjerenje, pretpostavit ću), i onda sloj građanstva koji ima financijsku mogućnost investiranja u takve pothvate. Opće govoreći, velike kompanije razvijaju proizvode pomoću sredstava dobivenih uspješnom prodajom svojih ostalih, već postojećih proizvoda, koju potom ulagaju u nove, koji će donijeti određeni profit, a dio tog profita će prijeći i u nove proizvode, što zatvara krug. Slobodno poduzetništvo, u ovom smislu, se oslanja na postojanje ljudi koji imaju (takoreći) višak novaca, koji bi uložili u poslovnu suradnju bez prijašnjih plodova.

Najlakši način na koji možete plasirati novi proizvod jeste da imate već jedan na tržištu. Tako ste već poznati po nečemu, a to je nešto što mogući ulagači traže.

Kod nas se odmah diže ova paradigma: "Ako je tako dobro, što to već neko nije izmislio." Tako da odmah imate nepovjerenje od mogućih ulagača, manjak podataka o namjerama vođama projekta, a onda, šlag na kraju -- nedostatak nekog tijela koje bi kažnjavalo kršenje eventualnih ugovora. Ako je neko nekad bio žirant, ili žrtva nekakve prijevare, znat će kako je djelotvorno i hitro bosanskohercegovačko sudstvo u ovim slučajevima.

Crno -- riječ koja mi pada na um čim se ovakve priče pojave. Sad, ne kažem da je svi prevaranti koje treba izbjegavati, ima i poštenih ljudi koji pokušavaju nači alternativu u smislu financiranja razvoja nekog proizvoda. Razumljivo. Međutim, od Kickstartera (kao općeg "medija") i Early Accessa (kao igračeg medija) i ostatka sličnih servisa, sigurno je bilo dovoljno slučajeva prijevare da se namuči i razvijena država.

Znači, bez prototipa i dokaza koncepta (kako to Amerikanci vole reći) i susreta sa ljudima, ja ne bih povjerio novac u neki projekat preko internet servisa. Ne u Bosni, ne u 2015.-toj godini. Još smo mladi za takve poslove.
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti? 4 years 1 month ago #2881

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Naš kraj nije raspoložen ni za šta osim za klađenje i partijanje.
The following user(s) said Thank You: Elfudin

Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti? 4 years 1 month ago #2883

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Nažalost, mislim da nas još uvijek drži čvrsto mentalitet iz prijašnjeg sistema, u kome država uređuje privredu, u kome država pravi radna mjesta, u kome država sve rješava, a pojedinci su sasvim inertni.
Imamo toliko vlada i ministara, da bi čovjek rekao da smo zemlja od pedeset miliona stanovnika. :blink:
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The following user(s) said Thank You: Džadž dred, Elfudin

Zašto propadaju domaći Indiegogo projekti? 4 years 1 month ago #2901

• White hat
  • White hat's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 70
  • Thank you received: 36
Jbg netreba sudit po izgledu ,eto pogledajte za primjer skinheadse liče na obične hooligane sa ulice a u stvari su nadareni i pametni.Što se tiče BIH ona u ovakvim projektima rijetko kad uspijeva ili gotovo nikako a problem je to što nemamo dovoljno ljudi koji imaju dovoljno znanja za kreiranje ovakvih projekata a još manje ima onih koje to zanima i koji bi pridonjeli projektu na financijski način.Imam u zadnje vrijeme osječaj da nas ostale zemlje gledaju kao da smo Etiopija ako je to točno a bar ja vjerujem da jest onda čemo se sve teže probijat na svjetsko tržište,a čini mi se da i sa ovim projektima srljamo isto guske u maglu jer pravimo neke projekte koje nemaju budučnost a i nema neke koristi od njih.MISLIM DA JE OVDJE KRIV I NAROD KOJI NIKAD NEBI DIGO GUZICU I NEŠTO NAPRAVIO U ŽIVOTU NEGO SAMO TI NJEMU DAJ:KLADIONIČARSKI LISTIČ,PIVU,CIGARE I TURBOFOLKA I UDRI BRIGU NA VESELJE.Dobro nisu sad svi takvi na čast nama pojedincima ali da svijetu dajemo lošu sliku o nama to definitivno je istina. :(
The following user(s) said Thank You: Džadž dred, Elfudin
Time to create page: 0.096 seconds