Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 6 months ago #2147

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397

image upload no size limit

Gleda li ko ovih dana X-Files?

Maločas sam okončao pregledanje cjelokupnog serijala. Naravno, ne u jednome komadu, već preko mjesec-dva, po par epizoda svake noći, kada i valja gledati X-Files, naročito ako je i epizoda u "noćnom" okruženju. Mislim, ako već gledate seriju posvećenu teorijama zavjera, što bi je gledali danju? Međutim, ne bih rekao da je savršena, daleko od toga -- u većini slučajeva je prosječna, ponekada sjajna, ponekad i izričito loša. :pinch:

Klasični primjer selektivnog pamćenja, upamtio sam dosta stvarno dobrih epizoda (one o Toomsu, o Pusheru, o demonu koji je samo htio normalo dijete), ali sam sasvim zaboravio na krajnje šupljikave epizode, koje mahom spadaju u glavnu priču, koja je do kraja zadnje sezone tako razgranata da biste je mogli nazvati drvetom neke tropske podvrste i ostati svijetla obraza. Za to možemo okriviti producente koji su muzli seriju do samog kraja, razuzdane pisce koje niko nije kontrolisao, ili ondašnju publiku. Avaj Fox je poznat po "ribanju" serija, to jeste da produžava trajanje izvjesne serije sve dok dobiva imalo natprosječnu gledanost (pogledati Simpsonove, i u kakvom su stanju danas).

Iskreno ću reći da mi jedna polovica glavnog (početnog) dvojca nikako ne leži. Duchovny (oprostit ćete mi ako sam pogrešno napisao ime) je ubjedljiv glumac koliko je i njegov lik simpatičan, tome ne pomaže ni to da nakon svega što se desilo njemu i ljupkoj Scully, oba lika ostaju zamrznuti manje-više na istim pozicijama, on je "believer" a ona vječiti skeptik, mada je vidjela dovoljno toga da bude veći "believer" od njega. :side:

Serija je najbolja kada se udalje od glavne priče i njenih račvastih granai slojeva koje mogu raslojiti samo najpredaniji fanovi serije (oni što imaju po jedan "I want to believe" poster za svaku sobu u kući). Epizode na granicama mogućnosti nadnaravnog su često najbolje za varenje, do te mjere da je sasvim moguće napraviti jednu cijelu sezonu sa takvim epizodama i ta bi vjerovatno bila i najbolja. U sezoni od dvadeset i više epizoda, par je odlično, par prosječno i nekoliko je zaista jedva gledljivo. Svojevrsno dno su par epizoda prije "Duane Barry" i one koje su direktno povezane sa njima.

Vrhunac blamaže je nakon što Molder provali u vojnu bazu (ni prvi, ni posljedni put) da bi našao dokaze o tijelima vanzemljaca pronađenih u ostacima pada u Rosswelu, samo da bi se njegov mentor i tajni pomagač pojavio tren prije nego što nađe te dokaze i jednim krnje napisanim monologom prepriča zbivanje nekoliko zadnjih epizoda i tako lijepo pritisne "reset" dugme na toku i tijeku cijele priče, kako bismo mogli ponovo početi skupljati kojekakve razbacane niti priče.

Iskreno, mislim da bi britanski format od šest epizoda po sezoni bio sasvim dovoljan za ovu seriju. Epizode ne bi morale biti izravno povezane, a u dešavanjima u njima bi bilo sasvim dovoljno prostora za rast likova. Čak bi i likovi mogli biti drugačiji za svaku epizodu, a poveznica bi bilo da rade na slučajevima nadnaravne prirode.

Ima tu dosta zaista odličnih trenutaka, zapleta i raspleta, i atmosferičnih trenutaka, samo morate razabrati par lijepih jabuka od ostalih.

Najdraži/najmrži trenuci?
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Asko, Elfudin

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 6 months ago #2149

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Kao klincu ovo mi je bila najdraža serija, misteriozna i atmosferična, ali nisam je nikada cijelu odgledao :(. Imao bih želju ovo ponovo odgledati, ovaj put onako kako Bog zapovjeda, ali me malo odbija jer ima previše epizoda a nemam baš mnogo vremena pa ne znam dokle bi se to razvuklo. A druga stvar koja mi se odmah vrti po glavi kada pomislim na X-Files je skepticizam da ju je možda vrijeme "nagrizlo, jer od tada sam odgledao sve i svašta i možda mi više ne bude onako interesantna (i prije svega atmosferična) kao što mi je bila kao klincu. Pa et Bijeli Plašte izreci mi svoj strašni sud, da li da se upustim u ovaj poduhvat?
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: Elfudin

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 6 months ago #2152

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Ja sam počeo ponovo gledati iz sličnog stajališta. Sad već "odrastao" (pih, znam, i ja se smijem...) i nagrižen ciničkim crvom, ne bih mogao, i nisam, pomiriti ono čega sam se sjećao i ono što sam gledao. No, baš zbog tog kuta mi je serija imala neku svježinu, pomaže tome i činjenica da sam je posljednji put gledao dok je još bila na HRT-u i nešto poslije na FTV-u :silly:

Znači ako uspiješ, odvoji malo vremena za čudni dvojac. Mada, ne preporučujem više od jedne ili dvije epizode po večeri. Pogledaš par, provariš ih i odeš na spavanje. Ljepota. I tako imaš šta gledati cijelu 2015.-tu, a ako ti dojadi -- prijeđeš na nešto drugo, i mirna Nova Engleska.
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 6 months ago #2294

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 534
  • Thank you received: 258
Sjećam se da sam nakon epizode s vukodlakom (odlična!) samo čekao da se nešto zanimljivo desi u seriji, ali se uglavnom ništa nije dešavalo .... :( Najveće razočarenje mi je finale svega, ono nešto sa eksplozijama i helikopterom (čini mi se).

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 5 months ago #2578

• Adnan
  • Adnan's Avatar
  • Premium Member
  • Objave: 124
  • Thank you received: 76
Počeo sam gledati seriju. :cheer: Izgled'o dvije epizode, izgleda zanimljiva al' nije me još ono nešto posebno privukla (naravno, nisam ni očekivao to nakon dvije epizode :lol: ). Al' ono što je još važnije, čuo sam da žele napraviti reboot ove serije! Fox pokušava da skupi ekipu, a ideja da se napravi reboot, došla je od Scully (Gillian Anderson). Fox pokušava da skupi ekipu zajedno, a kako su rekli, reboot neće biti bez glavnih, Scullya i Muldera. :cheer:
The following user(s) said Thank You: Džadž dred

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 5 months ago #2580

• Garamel
  • Garamel's Avatar
  • Senior Member
  • Objave: 45
  • Thank you received: 31
Ko mali sam gledao nešto sasvim malo, međutim sada čekam da se završi ciklus izlaska epizoda aktuelnih serija koje gledam, tako da ću biti miran skoro pola godine i moči ću je pregledati cijelu :)

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 5 months ago #2618

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
Kod X Filesa, barem kod prvih par sezona, najbolje je to što se vidi da su ga pravili pametni i obrazovani ljudi, pa je tako moguće povući paralele s današnjom situacijom u svijetu po raznim pitanjima... Često vizionarska serija, iako danas nemamo posla s vanzemaljcima :D
The following user(s) said Thank You: Elfudin

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 5 months ago #2625

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Džadž dred wrote:
...iako danas nemamo posla s vanzemaljcima :D
Ko zna možda i imamo, ko da će oni sa vrha piramide sve reć nama običnom puku :unsure:. Po svim zakonima zdrave logike vanzemaljci bi morali postojati (nema šanse da je ovoliki svemir napravljen samo za ovo malo ljudske bagre), samo je pitanje prostorno-vremenske udaljenosti :whistle:.
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."
The following user(s) said Thank You: Džadž dred

X-Files: kortljanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo 4 years 5 months ago #2634

• Džadž dred
  • Džadž dred's Avatar
  • Platinum Member
Istina, dosta se krije od nas, ali mislim da su u pitanju prizemnije stvari, religijsko-plemićke. A vanzemaljci su... noise.

X-Files i druge pismene SF serije pod plaštom fantazije pričaju bitne priče o ustrojstvu naše civilizacije. A, za to šta se dešava kad neko ubode previše direktno, treba vidjeti Revolution i otkazivanje dotičnog uprkos odličnoj gledanosti :D
Time to create page: 0.611 seconds