Main menu
Welcome, Guest
Username: Password: Secret Key Remember me

TOPIC: Nije kao što nekoć bješe

Nije kao što nekoć bješe 4 years 10 months ago #1133

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Sramota, ljudi moji, ali zalutao sam u svojem gradu. :blush:
Bit će da sam se previše udubio u neku raspravu, kada sam skrenuo gdje nisam trebao skrenuti i našao se dva niza zgrada u suprotnom smjeru od mjesta kuda sam bio pošao. Padala je kiša, a ja, nesretan, imam sklonost gledati u tlo dok filozofiram u sebi, pa sam se, stavši na tren, neprijatno iznenadio. "Matero, moja mila, dje sam ti ja to zalut'o", rekao sam sebi na kućnom jeziku.
Pošto je padala kiša, sklonio sam se pod jednu nadstrešnicu i čekao da oblak kišonosac nastavi sa svojim putem. Vidim iza sebe izlog neke prodavnice prekriven papirom, a iznad vrata izblijedio znak. U tom trenu, kad sam pomožio i sabrao sve, a bogami i oduzeo, shvatio sam gdje sam i gdje sam se sklonio.

Vidim unutra police u dva reda, a s onim na zidu, sveukupno tri, te pulto u ćošku gdje sam stalnio bivao upitivan jesam li premotao kasetu na početak. Bila je to videoteka, ljudi -- videoteka, sablasni spomenik minulu dobu. Sve odjednom, kroz glavu mi bljesnu hiljadu sjećanja i filmova, sjećanja na filmove, i filmovi o sjećanju, sjećanja o filmovima o sjećanju na filmove, a možda i manji moždani. :silly:

Taj "zeitgeist" trenutak, kako ih sada vole zvati, natjerao me je shvatiti da, u principu, više ne gledam filmove kao nekada; što u učestalosti, što u načinu gledanja. Dostupnost filmova u ovim digitalnim formatim meni je, nekako, odstranila draž i obavezu gledanja filmova. Prije je valjalo lijepo se odjenuit, prošetati do videoteke, raspitati se kod čovjeka za pultoom, a onda proći kraj police i stalaka, kroz sve žanrove, i tako dva-tri kruga kroz cijelu videoteku, prije nego što izbor padne.
Bilo je nešto u tome kada vam nešto na kutiji kasete (naslov, nešto upriličeno na poplastičenom papiru) privuče oči, pa je uzmete, vidite ko glumi, ko režira, okrenete da biste vidjeli radnju filma, sve vrijeme gledajući kiomice -- dok je teta zauzeta provjeravanjem članskih kartica -- one naslove šarenih omota, što nisu preporučeni za osobe mlađe od osamnaest godina. :whistle:

Odaberete sebi film, platite, dobijete kasetu, bilo u onom mekom papirnom omotu ili tvrdoj plastičnoj kutiji, i polazite nazad kući. Tamo ubacite kasetu u video, čekate da je sprava primi i spusti vratanca, prije no što pritisnete ono trouglasto "play" dugme. Taman dok idu upozorenja o nedozvoljenom kopiranju kaseta i raznim kaznama štoslijede onima koji se usude prekršiti pravila, vi se namještate, zavaljujete se baš kako počinju najave za filmove koji će uskoro doći u ponudu. Gledate ga, a onda, kad ste već pospani, samo zijevnete i kažete sebi da ćete sutra premotati kasetu.
Ah, pa vikendom je bila ona akcija "iznajmiš tri, dobiješ jednu", pa se kući vraća sa deset filmova u dvije kese.

Danas, slabo pratim filmove, manje nego prije. Ne mogu. Pođem nešto gledati, pa mi se uvijek nešto desi da to prekine. Veoma sam neposvećen tom događaju gledanja filma, kako bih nazvao taj čin. Upravo je činjenica da sutra moram vratiti film upravljala mojom odlučnosti da sjednem i da ga pogledam. To je bio događaj, mal i nevažan događaj, ali ipak jedan događaj u danu. Sada mogu nabaviti film kupnjom na DVD-u, (teoretski) putem mreže, ili putem mreže ali na manje zakonit način. :angry: (udarac po prstima!) I s time, to više nije događaj. pošto ga mogu odlagati i odlagati. U ovom mjesecu sam pogledao sveukupno dva filma, dok sam u ona doba uzimao dnevno po dva.

Rekoh, podijelit ću svoj zeitgeist trenutak sa vama.
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
The administrator has disabled public write access.

Nije kao što nekoć bješe 4 years 10 months ago #1135

• Elfudin
  • Elfudin's Avatar
  • Platinum Member
  • Microsoft Certified Professional
  • Objave: 615
  • Thank you received: 296
Eki videoteka!
Imam par video kaseta leze u ormaru skupljaju prasinu volio bi ih ponovo gledat (rijece je crticima) ali mi se video rekorder davno pokvario.
Moram se slozit da je nekad bio veci ugodjaj gledat filmove nego sto je to danas. Dok sam bio malac rodjak mi je drzao manju videoteku i nije bilo filma koji nisam zelio da gledam ukljucujuci one 18+ :woohoo:

P.S. Primjetio sam da uAmerički kutak (Radiceva 7) imaju jos dosta filmova na kasetama, pa ko je nostallgican i ima na cemu da ih gleda neka provjeri, imaju i dvd-ova cak i po neki crno bijeli film a clanstvo je besplatno.
In war, victory. In peace, vigilance. In death, sacrifice.

Nije kao što nekoć bješe 4 years 10 months ago #1141

• Asko
  • Asko's Avatar
  • Platinum Member
  • Objave: 332
  • Thank you received: 332
Bijeli Plašte stvarno je gušt čitati tvoje kolumne (da se tako izrazim), samo tako nastavi. Kada već imaš dar za pisanje trebaš ga što više koristit ;) . Da, naravno da se slažem s konstatacijom da je prije bilo mnogo veće zadovoljstvo gledati filmove. Mislim baš zbog te (ne)dostupnosti jer sada kada imaš sve "pod nosom" ta čarolija je jednostavno nestala. Kad se sjetim kada prije vidim najavu za neki dobar film koji će se emitovati tek za 7 dana ja čitavu sedmicu budem sretan i jedva čekam taj dan. A šta tek reći za iznajmljivanje (ili kupovinu piratskih za 2 KM :P ) filmova na CD-ovima (obzirom da sam ja generacija '91 pa i nisam upamtio iznajmljivanje filmova na VHS-u ali ih imam 10-ak koje je otac nekad davno kupio. Na VHS-u sam, inače, odgledao svoj prvi Bruce Lee film i to mi je bio nevjerovatan doživljaj tada), znači koji je to bio gušt dok prelistaješ katalog sa filmovima i tražiš koji ćeš kupit. Imam osjećaj da sam više uživao prelistavajući u tom moru filmova nego dok sam ga kasnije gledao :). Mislim da imam preko 100 filmova na CD-ovima. Eh dobra stara vremena :unsure:
"Too bad that all the people who know how to run the country are busy driving taxi cabs and cutting hair."

Nije kao što nekoć bješe 4 years 10 months ago #1144

• Bijeli-Plašt
  • Bijeli-Plašt's Avatar
  • Platinum Member
  • Nino, btw
  • Objave: 440
  • Thank you received: 397
Hvala na čitanju! Kako rekoh, to je bio jedan naročito moćan zeitgeist trenutak.

edit:

Ah, zaboravio sam reći da sam zajedno s bratom i ocem imao desetak članskih kartica -- od Flasha i Tropika do onih malih, "nefranšiznih" videoteka. Bilo ih je, pokraj onog vijeka i početkom ovog, na svakom ćošku, kutu i uglu; u atomskim skloništima, podrumima stambenih zgrada, zabačenim trafikama. Pa, ako željenog filma nema u jednoj, bit će ga u drugoj, trećoj ili petoj.

Daleko najveća u kojoj sam bio učlanjen bila je "Flash" (4 ili 5, ko će znati?) videoteka na Bjelavama -- ogroman prostor na dva sprata zajedno sa PS1 igraonom. Toliko smo iznajmljivali filmova i toliko puta "plejku" da smo s gazdom bili na "ti". A pošto smo se učlanili još u prvom objektu na Koševskom, bili smo kao stara raja.

Ponekad, dok idem trolom, tramvajem ili prostim autobusom, vidim poneku u krajevima gdje inače ne zalazim, i uvijek se zapitam radi li ili nisu mogli riješiti se prostora.
Magic: The Gathering -- Red/Black;
Shadow Era -- Templar Allies;
Hearthstone -- Control Warrior;
to je sve što morate znati.
Time to create page: 0.566 seconds